Premier Donald Tusk podczas Centralnych Obchodów Święta Policji na pl. Zamkowym w Warszawie zapowiedział: "Podjąłem decyzję o przekazaniu na potrzeby policji - jej wyposażenia, sprzętu, logistyki - dodatkowego miliarda złotych w przyszłorocznym budżecie państwa". W uroczystościach nie wziął udziału prezydent Andrzej Duda.
Policja musi być dobrze wyposażona - podkreślił premier Donald Tusk podczas przemówienia na pl. Zamkowym.
Poinformował, że jest po poważnej rozmowie z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i podjął decyzję - a szef MF "zobowiązał się ją wykonać po konsultacji" z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem - "o przekazaniu na potrzeby policji, jej wyposażenia, sprzętu, potrzeb logistycznych - dodatkowego miliarda złotych w przyszłorocznym budżecie państwa".
Jestem przekonany, że dobrze wykorzystacie te pieniądze dla bezpieczeństwa Polski i Polaków - dodał szef rządu zwracając się do policjantów.
Dokładnie 105 lat temu, 24 lipca 1919 roku, Policja Państwowa została powołana przez Sejm.
Z tej okazji na pl. Zamkowym rozpoczęły rocznicowe uroczystości.
Zanim rozpoczął się uroczysty apel, mieszkańcy mogli oglądać widowiskowy przemarsz policyjnych pododdziałów - z Rynku Nowego Miasta w kierunku Zamku Królewskiego. Maszerowali funkcjonariusze z Motocyklowej Asysty Honorowej, Orkiestra Reprezentacyjna Policji, kompania reprezentacyjna i pododdział konny. Byli też policjanci składający ślubowanie, odznaczeni i awansowani i uczniowie klas mundurowych.
Jesteśmy tutaj po to, żeby słowa o bezpieczeństwie, praworządności i wierności konstytucji, o bezpieczeństwie obywateli i państwa polskiego, żeby te słowa nie były pustymi sloganami - powiedział premier Donald Tusk, zwracając się do policjantów podczas stołecznych obchodów święta tej formacji.
Tusk zaznaczył, że nikt nie ma wątpliwości, że codzienne bezpieczeństwo w olbrzymim stopniu zależy od policji.
Chcę to bardzo wyraźnie podkreślić: nie ma państwa prawa bez policji. Policja jest rdzeniem państwa praworządnego, a obywatele czują się bezpieczni tylko w takim państwie, gdzie jest jakaś siła, gdzie są ludzie zdeterminowani i dobrze przygotowani do egzekucji prawa - mówił premier.
Silna, sprawna, dobrze przygotowana, przyzwoita policja, taka jaką mamy w Polsce, to jest gwarancja praw, wolności i bezpieczeństwa każdej Polki i każdego Polaka - powiedział Tusk.
Szef rządu wskazał, że "podobnie jak niezależny wymiar sprawiedliwości", policja jest "istotą i rdzeniem państwa prawa". Wasza niezależność, to że na służbie słuchacie się tylko tego, co wypowiadacie w ślubowaniu, jest absolutnie kluczowe. Żaden polityk nie stoi nad wami wtedy, gdy pełnicie służbę - mówił szef rządu.
To wy pilnujecie prawa i praworządności i wtedy, gdy to robicie, każdy inny - niezależnie od stanowiska, jakie zajmuje, nawet jeśli to jest najwyższe stanowisko państwowe - on słucha was, a nie wy jego. Zawsze, gdy stoicie na straży prawa bądźcie pewni swego - zwrócił się Tusk do policjantów.
Po raz pierwszy w policyjnym święcie nie wziął udziału prezydent Andrzej Duda. O jego nieobecności reporterce RMF FM Magdalenie Grajnert mówił Rafał Jankowski z NSZZ Policjantów:
Komentarze są takie, że oczywiście jest to związane z polityką, że jest to pokłosie wejścia do Pałacu (chodzi o zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - przy. red.). Po prostu jest to jakieś tam pokazanie przez Pałac tego niezadowolenia z działań policji - powiedział policyjny związkowiec.
Prezydent Andrzej Duda napisał na platformie X życzenia dla policjantek i policjantów. Poinformował też, że mianował na stopnie generalskie oraz pierwsze stopnie oficerskie funkcjonariuszki i funkcjonariuszy. Stopnie generalskie otrzymają:
- insp. Marek Boroń - Komendant Główny Policji
- insp. Cezary Luba - Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji
- insp. Mariusz Krzystyniak - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach
BBN poinformował, że prezydent wręczy nominację 31 lipca 2024 r. w Pałacu Prezydenckim.