Które inwestycje rozpoczęte przez Prawo i Sprawiedliwość są najważniejsze dla Polaków? Które projekty rząd nowej koalicji powinien kontynuować za wszelką cenę? O najważniejsze projekty PiS, odziedziczone przez rząd Donalda Tuska, zapytaliśmy w sondażu przygotowanym na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął kilka strategicznych inwestycji, które mogą mieć kluczowe znaczenie w kontekście polskiej gospodarki przez następne kilkanaście, kilkadziesiąt lat. PiS przekazał projekty nowej koalicji rządzącej. Inwestycje znajdują się w różnym stanie zaawansowania, ale też w przypadku niektórych z nich pojawiają się wątpliwości.
CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny i centralny punkt w programie gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości, na papierze wygląda na niezwykle potrzebną inwestycję. Węzeł komunikacyjny między Warszawą i Łodzią i łączący sieci drogowe, kolejowe i lotnisko mógłby stanowić strategiczny punkt na mapie komunikacyjnej Polski. Ale CPK budzi także wątpliwości, bo wygląda na projekt niezwykle kosztowny, bo może się okazać, że budowanie tak wielkiego węzła komunikacyjnego nie jest konieczne ze względu na ograniczony ruch lotniczy w kraju i fakt, że w większości dużych miast w Polsce znajduje się już lotnisko.
Podobnych wątpliwości w stosunku do innych wielkich programów PiS jest więcej. Jak zatem na krytyczne dla gospodarki krajowej inwestycje zapatrują się Polacy? Które projekty realizować w pierwszej kolejności, a które mogą jeszcze zaczekać?
Respondentom zadano pytanie: Które z inwestycji zaplanowanych przez PiS obecny rząd powinien kontynuować? Każdy z ankietowanych miał możliwość zaznaczenia wielu odpowiedzi.
I Polacy odpowiedzieli: w pierwszej kolejności rząd Donalda Tuska powinien skoncentrować się zabezpieczeniu polskiej energetyki i zbudowaniu elektrowni jądrowej. Za tym rozwiązaniem opowiada się aż 77,3 proc. ankietowanych.
W drugiej kolejności Polacy opowiadają się za stworzeniem morskiego terminala kontenerowego w Świnoujściu (70,5 proc.). Na dalszych miejscach znalazł się projekt CPK (47 proc.) i ciągle dość fantastycznie brzmiąca inwestycja pod tytułem "polski samochód elektryczny Izera" (37,8 proc.).
Sondaż został przygotowany przez United Surveys na próbie 1000 osób, metodą mieszaną CATI/CAWI, w dniach 10-11.02.2024 roku.