Czym głównie kierują się wyborcy, oddając głos w wyborach samorządowych? W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" 47,2 proc. respondentów wskazało na przynależność partyjną kandydata, a 47 proc. na jego dokonania w regionie. Różnice wyników są znacznie wyraźniejsze, gdy przyjrzymy się odpowiedziom zwolenników obozu rządzącego i opozycji albo mieszkańców miast i wsi.
Uczestnikom badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zadano pytanie: "Czym Pana/i zdaniem głównie kierują się wyborcy w wyborach samorządowych?".
Dwie odpowiedzi uzyskały niemal identyczny wynik. 47,2 proc. badanych uznało, że decydująca jest przynależność partyjna kandydata. 47 proc. respondentów wybrało odpowiedź wskazującą, że wyborcy kierują się "działaniem lokalnym kandydata, bez względu na jego opcję polityczną".
Odpowiedzi zwolenników obozu rządzącego i opozycji dość radykalnie się różnią. Ci pierwsi stawiają głównie na działania lokalne kandydata (58 proc.), a drudzy - na jego przynależność partyjną (60 proc.).
Badanie pokazuje, że ponad połowa (52 proc.) mężczyzn uważa, iż decydujące znaczenie dla osób oddających głos w wyborach samorządowych jest przynależność partyjna kandydatów. Z kolei wśród kobiet najwięcej głosów (49 proc.) uzyskała odpowiedź, że ważniejszy jest lokalny dorobek kandydata.
Jak wyglądają odpowiedzi respondentów w zależności od ich wieku?
71 proc. osób w wieku od 30 do 39 lat uważa, że ważniejsza od lokalnego dorobku kandydata jest jego przynależność partyjna.
W najstarszych grupach wiekowych większość respondentów jest przekonana, że kluczowe znaczenie ma to, co kandydat zrobił dla swoich wyborców (61 proc. wskazań u osób w wieku 60-69 lat i 54 proc. wskazań w grupie wiekowej 70+).
Mieszkańcy wsi większe znaczenie niż do przynależności partyjnej przywiązują do konkretnych dokonań kandydata (58 proc. wskazań). W miastach - niezależnie od ich wielkości - więcej osób uważa, że decydująca jest przynależność partyjna (50 proc. wskazań w małych miastach, 61 proc. w średnich i 55 w dużych).
Badanie United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostało przeprowadzone w dniach 12-14 stycznia na próbie 1000 osób (mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 50/50).
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 oraz 21 kwietnia.