"Mogę potwierdzić, że Łukasz Kmita jest jednym z kandydatów, który jest rozważany w tym wyścigu prezydenckim" – przyznała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło, pytana o to, kogo jej partia wystawi do walki o prezydenturę Krakowa. “W ciągu kilku najbliższych dni opinia publiczna pozna naszą decyzję w tej sprawie" – zapowiedziała.
Beata Szydło, odnosząc się do informacji lokalnych mediów, przyznała, że propozycja walki o prezydenturę Krakowa została już przedstawiona byłemu wojewodzie Łukaszowi Kmicie. Zastrzegła również, że w stolicy Małopolski branych jest pod uwagę kilku kandydatów.
Zdajemy sobie sprawę, że każde ugrupowanie polityczne powinno wystawiać swojego kandydata, bo to z punktu widzenia partii jest rzeczywiście korzystne, natomiast w tym wszystkim trzeba widzieć jeszcze interes miasta i mieszkańców - tłumaczyła była premier. Jeżeli jest kandydat, którego można rzeczywiście wspierać, pokazać jako tego wspólnego kandydata, szukać konsensusu, to być może trzeba rozważać takie rozwiązanie. Ale w ciągu kilku najbliższych dni opinia publiczna pozna naszą decyzję w tej sprawie - oświadczyła.
Pytana o ewentualną kandydaturę Małgorzaty Wassermann, która starała się o fotel prezydenta Krakowa w poprzednich wyborach, Szydło odpowiedziała, że byłaby bardzo zadowolona, gdyby posłanka zdecydowała się kandydować. Uważam, że byłaby świetnym prezydentem, ale to przede wszystkim musi być jej decyzja - dodała.
W listopadzie 2023 r. Jacek Majchrowski, który rządzi stolicą Małopolski od 2002 r. ogłosił, że nie będzie walczył o kolejną kadencję w fotelu prezydenta Krakowa.
Mam 77 lat. Kończyłbym kadencję w wieku 82 lat - tłumaczył. Dodał, że choć jest zdrowy, to w tym wieku każdy rok przynosi niespodzianki i wolałby nie ryzykować, pełniąc urząd. Uważam, że bycie prezydentem przez pół kadencji, byłoby nie tylko nieeleganckie, ale i niewłaściwe. Byłoby pewnego rodzaju oszustwem - dodał.
O fotel prezydenta Krakowa ubiegają się wiceprezydent miasta Andrzej Kulig (bezpartyjny), przedsiębiorca i radny Łukasz Gibała (bezpartyjny), poseł Aleksander Miszalski (PO, klub KO), rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur (bezpartyjny). Gotowość do startu w wyborach zadeklarował również wiceminister sportu i turystyki Ireneusz Raś (Centrum dla Polski, klub PSL-Trzecia Droga).