Do południa strażacy odnotowali w całej Polsce 638 zdarzeń związanych z silnym wiatrem - informuje straż pożarna. Najwięcej interwencji było w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim.

W województwie warmińsko-mazurskim najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: bartoszyckim i lidzbarskim oraz w giżyckim i piskim.

W trzech przypadkach były to uszkodzenia dachów. Wiatr uszkodził dachy w powiatach lidzbarskim oraz nowomiejskim.

Połamane konary spadły też na samochody, a w jednym przypadku wiatr zerwał kontener w samochodzie dostawczym. Powalone drzewa i połamane konary pospadały na drogi. 

Silny wiatr zerwał instalację fotowoltaiczną z dachu jednej z firm przy ulicy Produkcyjnej w Białymstoku. Konstrukcja runęła na zaparkowane samochody. Uszkodzonych może być nawet 10 aut. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W Warszawie sparaliżowany był ruch na trasie S8 pomiędzy węzłem Głębocka a Markami. Z powodu wichury przewróciła się tam na jezdnię latarnia i zablokowała dwa lewe pasy jezdni.


Na Suwalszczyźnie z powodu silnego wiatru doszło  do zerwania i uszkodzenia dachów na 10 budynkach. Strażacy ponad 40 razy wyjeżdżali także do powalonych drzew, głównie na drogach.Najwięcej pracy mieli strażacy w Suwałkach i Augustowie.




Ostrzeżenia IMGW

W piątek w związku silnym wiatrem na przeważającym obszarze kraju obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alerty drugiego stopnia wydano dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dla północnej części województwa pomorskiego. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują natomiast w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, a także w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, południowej części województwa pomorskiego, oraz w części województwa świętokrzyskiego i podlaskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.