IMGW ostrzega przed roztopami na północy, wschodzie i południu kraju oraz przed wezbraniami wody w rzekach. Głównie w centrum, a także na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Niebezpiecznie może też wzrosnąć poziom wody w rzekach.

Temperatura coraz wyższa - rośnie więc zagrożenie związane z roztopami i podnoszącym się poziomem wody w rzekach. 

IMGW ostrzega przed roztopami

Alerty przed roztopami w dalszym ciągu obowiązują w czterech województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim.

A także częściowo: w północnej części Mazowsza i kujawsko-pomorskiego, w centrum i na południu Podkarpacia i na południu Małopolski i Śląska.

Podnosi się poziom wody w rzekach

Instytut wydał również ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wody w rzekach.

Największe zagrożenie obecnie jest na Wiśle, na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku.

Wydano tam alert trzeciego i najwyższego stopnia. Służby przewidują dalsze wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem.

Alerty drugiego stopnia obowiązują w dalszym ciągu na Mazowszu i w województwie łódzkim, a także w północnej części województwa lubelskiego i opolskiego. 

Wzrostu poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych można się spodziewać m.in. w zlewni Orli w Wielkopolsce. Na Dolnym Śląsku stany ostrzegawcze może zostać przekroczony na Odrze w Głogowie.

Sytuację pogarsza ocieplenie i odwilż. W środę na Dolnym Śląsku temperatury odnotują nawet 16 stopni Celsjusza, a w czwartek będzie tam prawdopodobnie jeszcze cieplej, może nawet do 18 stopni.