"Na 76 stacjach hydrologicznych utrzymuje się stan alarmowy, a stan ostrzegawczy - na 40" - poinformował we wtorek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek rząd wprowadził stan klęski żywiołowej dla części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, które są objęte powodzią.

"Czerwona" południowo-zachodnia Polka

Jak poinformował IMGW, na 76 stacjach hydrologicznych, głównie w południowo-zachodniej Polsce w nocy z poniedziałku na wtorek przekroczone były stany alarmowe, na 40 kolejnych - stany ostrzegawcze.

Jak informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, fala powodziowa przesuwa się na północ. Największy wzrost wody zanotowano na Bobrze - 96 centymetrów. Na Nysie Kłodzkiej ten wzrost osiągnął 50 centymetrów. Poziom Odry będzie stopniowo wzrastał poniżej Raciborza-Miedoni. Rzeka będzie przekraczać stany alarmowe. Kumulacja nastąpi na odcinku do Koźla. Poważne przybrania będą dotyczyć zlewni Baryczy.

Fala wezbraniowa przemieszcza się teraz od Skawy do Dęblina. Największe wzrosty poziomu wody notowane będą od Sandomierza do ujścia Kamiennej. Natomiast na górnym odcinku na wodowskazach Las, Czernichów-Prom oraz Kraków-Bielany poziom rzeki ma opaść poniżej stanu ostrzegawczego. Stabilizować się ma też sytuacja na dopływach zasilających górną Wisłę
- relacjonuje dziennikarz RMF FM.

Najwyższy stopień ostrzeżeń obejmuje obecnie Bystrzycę i Kaczawę na Dolnym Śląsku, zlewnię Orli i Baryczy na granicy Dolnośląskiego i Wielkopolski, a także zlewnię Prosny - to pogranicze Opolskiego i Łódzkiego. Na Śląsku kolor czerwony pojawił się w okolicy Bielska-Białej, Tychów, Katowic, Siemianowic i Piekar.

Stany alarmowe przekroczone


Na Odrze stany alarmowe zostały przekroczone na stacjach: Chałupki, Olza, Krzyżanowice, Racibórz-Miedonia, Koźle, Krapkowice, Opole-Groszowice, ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg, Oława i Ścinawa.

Na Nysie Kłodzkiej odnotowano taką sytuację na stacjach: Kłodzko, Bardo, Nysa, Kopice i Skorogoszcz. Na Bystrzycy woda powyżej stanu alarmowego poziom była w Lubachowie, Kraskowie, Mietkowie i Jarnołtowie.

W Łażanach i Bogdaszowicach powyżej stanu alarmowego była rzeka Strzegomka. Kaczawa powyżej stanu alarmowego była na stacjach: Świerzawa, Dunino i Piątnica.

Rzeka Bóbr przekroczyła stan alarmowy na stacjach: Wojanów, Jelenia Góra, Pilchowice, Dąbrowa Bolesławiecka, Szprotawa i Żagań. W Jeleniej Górze powyżej stanu alarmowego była również rzeka Kamienna.

Kwisa przekroczyła stan alarmowy w Leśnej, Nowogrodźcu i Łozach. Nysa Łużycka powyżej poziomu alarmowego była w Zgorzelcu i Przewozie.

Na Wiśle stan alarmowy został przekroczony w Jawiszowicach i Bieruniu Nowym, na Warcie - w Mstowie.

Stany ostrzegawcze w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek stany ostrzegawcze były notowane na 40 stacjach hydrologicznych.

To m.in. Odra w Brzegu Dolnym, Malczycach i Głogowie, Bóbr na stacjach Błażkowa, Kamienna Góra i Nowogród Bobrzański oraz Kwisa w Mirsku i Gryfowie Śląskim.

Na Wiśle powyżej stanu ostrzegawczego były stacje hydrologiczne w Pustyni i Sierosławicach, na Sole - w Oświęcimiu.

Stan klęski żywiołowej

W poniedziałek rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na objętym powodzią obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Będzie on  obowiązywał do 16 października włącznie.

W przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, działaniami ratowniczymi i usuwającymi skutki klęski kieruje właściwy wójt, burmistrz lub wojewoda. Daje on również rządzącym wyjątkowe prawa w walce ze skutkami powodzi. 

Warto regularnie sprawdzać ostrzeżenia, które na stronie internetowej wydaje IMGW. Aktualny rozkład alertów znajdziecie TUTAJ.

Aktualne mapy pogodowe