Przed burzami i silnymi opadami przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla części kraju. Gdzie obowiązują alerty?
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województw:
- łódzkiego;
- mazowieckiego (powiaty: legionowski, osicki, makowski, miński, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołęka, ostrowski, pułtuski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, ciechanowski, gostyniński, mławski, Płock, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski i żuromiński);
- podlaskiego (powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, siemiatycki, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski);
- świętokrzyskiego (powiaty: jędrzejowski, Kielce, kielecki, konecki, skarżyski, starachowicki i włoszczowski);
- wielkopolskiego (powiaty: jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki, turecki i wrzesiński).
W tych miejscach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 35 mm.
Alerty obowiązują do godz. 18.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dotyczą województw:
- dolnośląskiego (powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, oławski, strzeliński, Wrocław, wrocławski i ząbkowicki);
- małopolskiego (powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, suski i wadowicki);
- opolskiego;
- śląskiego.
W tych miejscach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 45 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 60 km/h.
Alerty obowiązują do godz. 20, a na południu - do 22.
W pochmurną niedzielę większe przejaśnienia spodziewane są jedynie nad morzem, a po południu na zachodzie kraju. Przed południem w północnej Polsce miejscami mogą utrzymywać się mgły ograniczające widzialność do 100 m.
Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, ok. 14 w centrum i na zachodzie, do 19 "kresek" na południowym wschodzie, gdzie jeszcze będzie zalegać ciepłe powietrze - przekazał synoptyk IMGW Jakub Gawron.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz i wysoko w górach jego porywy sięgną do 60 km/h. Powieje przeważnie z kierunków zachodnich.
Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się na nieco spokojniejszą.
Zachmurzenie nadal duże na wschodzie kraju, na pozostałym obszarze będzie ono duże, ale z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią opady deszczu. Najwięcej, do ok. 15 mm, będzie ich na wschodzie, lokalnie na Mazowszu i Lubelszczyźnie - wskazał Gawron.
Miejscami będą tworzyć się krótkotrwałe mgły, które mogą ograniczać widzialność do 200 m.
Temperatura minimalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie Polski oraz w obszarach podgórskich do 11 "kresek" na południowym wschodzie i miejscami nad morzem.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu i wschodzie okresami porywisty. Powieje z kierunków zachodnich.
Poniedziałek w pogodzie zapowiada się na dużo spokojniejszy. Będzie mniej opadów, więcej słońca. Temperatura całkiem przyjemna, bo od 11 do 15 stopni Celsjusza. We wtorek na południu znowu termometry mogą wskazać nawet 20 stopni Celsjusza - powiedział synoptyk IMGW.