Co najmniej 30 osoby zginęły a 94 zostały ranne w rezultacie eksplozji bomby podczas wesela w tureckim mieście Gaziantep, w pobliżu granicy z Syrią - poinformował urząd gubernatora prowincji Gaziantep. O zamach podejrzewane jest tzw. Państwo Islamskie.
Aktualną liczbę śmiertelnych ofiar zamachu podano w niedzielę nad ranem. Według prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) ofiary to przeważnie Kurdowie.
Ładunek wybuchowy eksplodował w sobotę o godz. 22.50 czasu lokalnego (21.50 czasu polskiego) podczas przyjęcia weselnego w Dzielnicy Sahinbey. Wybuch był tak silny, że słychać go było prawie w całym mieście odległym o ok. 60 km od granicy z Syrią. Telewizja CNN Turk przekazała obrazy, na których widać liczne ciała ofiar, ambulanse i służby ratunkowe w akcji. Policja zablokowała okoliczne ulice, usuwając tłumy przechodniów i gapiów. Tłum skandował "Allah jest wielki" i wnosił okrzyki potępiające ataki terrorystyczne.
Według miejscowych służb bezpieczeństwa wybuch nastąpił kiedy duża grupa uczestników przyjęcia wyszła na ulicę aby tam kontynuować zabawę. Mahmut Togrul, deputowany do parlamentu Turcji z ramienia HDP oświadczył, że ślub i wesele odbywały się w społeczności kurdyjskiej.
O zamach podejrzewane jest tzw. Państwo Islamskie (IS), które w przeszłości było oskarżane o liczne ataki terrorystyczne na Kurdów.
Gubernator położonej w południowo wschodniej Turcji prowincji Gaziantep, Ali Yerlikaya, powiedział agencji prasowej Anadolu, że "był to zamach terrorystyczny". Prowincja zamieszkana w znacznej mierze przez Kurdów walczących o autonomię.
Według wicepremiera Turcji Mehmeta Simseka "barbarzyńskiego ataku" prawdopodobnie dokonał zamachowiec - samobójca. "Wszystkie ugrupowania terrorystyczne - PKK (Partia Pracujących Kurdystanu), Daesz (IS), ruch Gulena biorą Turcję na cel. Ale, jeśli Bóg pozwoli, zwyciężymy" - powiedział Simsek w wywiadzie dla telewizji NTV.
Również Mehmet Erdogan, deputowany do parlamentu z ramienia rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oświadczył, że "istnieje silne prawdopodobieństwo", że był to zamach samobójczy. Dodał, że podejrzenia koncentrują się na IS lub PKK.
Władze tureckie oskarżają przenikających z sąsiedniej Syrii dżihadystów z IS i dążących do autonomii Kurdów o liczne ataki terrorystyczne. Fala przemocy na południowym wschodzie Turcji wzmogła się po załamaniu się w lipcu ub. r. trwającego od ponad 2 lat nieformalnego rozejmu z PKK.
W czerwcu najprawdopodobniej bojówki z IS zaatakowały największy port lotniczy w Stambule zabijając 44 osoby.
Kraj wciąż boryka się z następstwami nieudanej próby zamachu stanu, do której doszło w lipcu i o który władze oskarżają przebywającego na emigracji w USA muzułmańskiego duchownego Fetullaha Gulena. Podczas puczu zginęło 240 osób a prezydent Recep Tayyip Erdogan zarządził zakrojone na szeroką skalę czystki w armii, policji i administracji państwowej.