Gimnazjalnego maratonu dzień trzeci. Po testach z wiedzy humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej uczniowie zmierzyli się w czwartek z językami obcymi. Egzamin na poziomie podstawowym był obowiązkowy dla wszystkich. Rozszerzenie zdawali tylko ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Na RMF24 publikujemy propozycje odpowiedzi z języka angielskiego i niemieckiego (najczęściej wybieranych języków przez gimnazjalistów) oraz arkusze zadań z pozostałych języków.
ZOBACZ PROPOZYCJE ROZWIĄZANIA TESTU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO (P. PODSTAWOWY)
ZOBACZ ARKUSZ Z ZADANIAMI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
TRANSKRYPCJA NAGRAŃ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
ZOBACZ PROPOZYCJE ODPOWIEDZI DO ZADAŃ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO (P. PODSTAWOWY)
ZOBACZ ARKUSZ Z ZADANIAMI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
TRANSKRYPCJA NAGRAŃ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
ZOBACZ ARKUSZ Z ZADANIAMI Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY
TRANSKRYPCJA NAGRAŃ Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
ZOBACZ ARKUSZ Z ZADANIAMI Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
TRANSKRYPCJA NAGRAŃ Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
ZOBACZ ARKUSZ ZADAŃ Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
TRANSKRYPCJA NAGRAŃ Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY)
Do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło prawie 400 tysięcy uczniów trzecich klas z około 7 tysięcy szkół. We wtorek zdawali test z wiedzy humanistycznej, w środę z matematyki i przyrody, w czwartek rozwiązywali zadania z języków obcych. Najpierw napisali test na poziomie podstawowym, który trwał 60 minut (dla dyslektyków 80 minut). Po godzinnej przerwie przystąpili do testu na poziomie rozszerzonym, który także zajął godzinę (dyslektycy pisali 90 minut).
Egzamin na poziomie rozszerzonym zdawała tylko część uczniów - ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Egzamin przeprowadzono z języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.
Najwięcej gimnazjalistów - 331 tys. - pisało test z języka angielskiego. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - wybrało go 54 tys. uczniów. 9,7 tys. gimnazjalistów zadeklarowało chęć zdawania egzaminu z języka rosyjskiego, 1,4 tys. - z francuskiego, 331 z hiszpańskiego, a 86 z włoskiego.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł pisać testu, będzie musiał przystąpić do niego w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu gimnazjaliści poznają w czerwcu. Uzyskana liczba punktów z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miała wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.