W środy toczyły się kolejne rozmowy związkowców z rządem na temat podwyżek dla nauczycieli. Wicepremier Beata Szydło zaapelowała, by strona związkowa rozważyła zawieszenie strajku na czas egzaminów. Jednym z tematów dnia był też fortel polskich europosłów. Przegłosowali ponad tysiąca poprawek do tak zwanego pakietu mobilności. Cel - opóźnienie przyjęcia przepisów niekorzystnych dla polskich firm przewozowych. Informowaliśmy też o gigantycznej akcji policji: funkcjonariusze rozbili mafię śmieciową, która działała w południowej Polsce. Co jeszcze się działo? Oto nasze podsumowanie dnia.
Rozmowy związkowców z rządem na temat podwyżek dla nauczycieli zostały na dziś zakończone. Obie strony mają spotkać się przy stole negocjacyjnym w środę o godzinie 13:00. "Nie spodziewamy się dziś porozumienia. Według nas, potrzebne są jeszcze co najmniej dwa spotkania z rządem, żeby do niego doszło". Tak w rozmowie z reporterem RMF FM mówili związkowcy przed spotkaniem. Jeżeli nie będzie kompromisu, w najbliższy poniedziałek nauczyciele zorganizują strajk w czasie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.
Poprosiłam stronę związkową, aby rozważyła możliwość zawieszenia strajku na czas egzaminów - powiedziała po spotkaniu wicepremier Beata Szydło.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenia, dzięki którym każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów - poinformował we wtorek resort edukacji.
Pięć godzin zajęło eurodeputowanym przegłosowanie ponad tysiąca poprawek do tak zwanego pakietu mobilności. W większości poprawki są autorstwa polskich eurodeputowanych, którzy chcą opóźnić przyjęcie przepisów niekorzystnych dla polskich firm przewozowych.
Dożywocie grozi Dejanowi S, mężczyźnie, który ciężko zranił byłego prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. 38-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa i spowodowania obrażeń ciała zagrażających życiu.
10 lat więzienia, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i po 15 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców ofiar - taki wyrok wydał we Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim w woj. warmińsko-mazurskim dla kierowcy, którym potrącił śmiertelnie dwie 15-latki. Jak ustalono w śledztwie, w chwili wypadku kierowca Radosław G. był pod wpływem środków odurzających. Wyrok nie jest prawomocny.
11 osób zamieszanych w aferę GetBack zatrzymali agenci CBA. To byli dyrektorzy i pracownicy jednego z banków oraz aktor Piotr A. i Bartosz B. Trwają przeszukania w ich mieszkaniach. Po zakończeniu tych czynności zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie mają usłyszeć zarzuty.
Gigantyczna zorganizowana akcja policji w Małopolsce i na Śląsku - funkcjonariusze zatrzymali 8 osób powiązanych z mafią śmieciową i firmami, które wywoziły i składowały niebezpieczne odpady. Część usłyszała zarzuty.
Najpierw niebezpieczne odpady, takie jak chemikalia, często mocno toksyczne i rakotwórcze, skupywano po tradycyjnych cenach, a następnie składowano w nieczynnych kopalniach lub wynajmowanych wcześniej magazynach. Znajdowały się one głównie na terenach Śląska, ale też w Małopolsce. Magazyny wynajmowano na tzw. firmy słupy, które były rejestrowane przez np. osoby bezdomne.
Śledztwo trwało wiele miesięcy. Kierujący przestępczym procederem miał być 52-letni właściciel firmy Clif. Przedsiębiorstwo mogło dzięki tej działalności zarobić kilkadziesiąt milionów złotych.
Jest decyzja, że będzie rekonstrukcja rząd. Jeszcze przed wyborami - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Elżbieta Kruk. Są rozmowy, są konsultacje. To musi być płynne, odpowiedzialne, robione w zaciszu gabinetów, nie w mediach - zauważyła posłanka PiS, gość Roberta Mazurka.
Dlaczego mamy chcieć się pozbyć pani minister Anny Zalewskiej, która realizuje program PiS? Wiedzieliśmy, że to nie jest proste, taka reforma to jest ogromne przedsięwzięcie logistyczne - podkreśliła Kruk. To jakieś kłopoty musi powodować, ale nie powie mi pan, że teraz te strajki nauczycieli są w związku z reformą. Wiemy, jakie są postulaty, wiemy, kto jest inicjatorem tej sytuacji - ZNP z panem Broniarzem, który tak naprawdę nie jest związkowcem, tylko politykiem - stwierdziła posłanka PiS. Kwestia nauczycieli, ich zarobków, a kwestia tego, co robi pan Broniarz, stawiając warunki, które są nie do spełnienia, to są dwie różne sprawy - oceniała.
Całość rozmowy przeczytasz >>>TUTAJ<<<
"Każdy, kto zostaje ministrem, wie, że to jest praca na etat, ale nie na czas nieokreślony. Wie, że w każdej chwili można z tej funkcji odejść" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. "O składzie Rady Ministrów, o tym kto jest powoływany, kto jest odwoływany, o tym decyduje premier oraz kierownictwo partii rządzącej. Ja nie mam wiedzy na ten temat" - mówi gość Marcina Zaborskiego. "Rekonstrukcja może objąć każdego ministra" - dodaje.
Zarząd Wiosny na czele z Joanną Sadzik został wykreślony z KRS. Pracownicy stowarzyszenia dowiedzieli się o tym we wtorek. W KRS nie ma też wpisu potwierdzającego, że ks. Grzegorz Babiarz jest prezesem stowarzyszenia. Oznacza to, że organizacja pozostaje bez zarządu.
Unia Europejska wprowadza przepisy, które oznaczają, że od 2022 roku we wszystkich nowych autach będą instalowane technologie ratujące życie. Komisja ds. rynku wewnętrznego PE przyjęła dzisiaj jednogłośnie te przepisy, a to oznacza, że dalsza procedura jest już formalnością. Od 2022 roku z taśm produkcyjnych zaczną zjeżdżać auta z nowymi systemami zwiększającymi bezpieczeństwo.
Niebieski to znak autyzmu. Na całym świecie w tych kolorach podświetlone zostały w środę reprezentacyjne budowle. 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.