"Żyj i pozwól żyć innym" - pod takim hasłem obchodzony jest dziś Światowy Dzień AIDS. Na całym świecie żyją 42 mln osób zakażonych HIV. Dobre wiadomości dla nich płyną z Włoch, gdzie eksperymentuje się ze szczepionką przeciwko AIDS.

Pracami trzech centrów naukowych - dwóch w Rzymie i jednego w Mediolanie - kieruje Barbara Ensoldi, która tę szczepionkę stworzyła. Sekretem nowej broni przeciwko AIDS jest jedno białko - TAT, które stymuluje produkcje antygenów.

Pierwszy etap eksperymentu ma potwierdzić, że preparat nie jest szkodliwy dla człowieka. Etap drugi i trzeci mają pokazać, czy zapobiega on infekcjom i blokuje postęp choroby.

W badaniach udział weźmie 88 ochotników – część zakażonych wirusem HiV, a część zdrowych. W przypadku tych ostatnich chodzi o zbadanie prewencyjnego stosowania preparatu.

Barbara Ensoldi mówi, że we Włoszech niezmiernie trudno przejść z laboratoryjnego etapu badań, do realnego eksperymentu. Ona sama przez wiele miesięcy starała się o takie zezwolenie. Dlatego już samo zezwolenie na badania na ludziach traktowane jest jako sukces. A czy szczepionka okaże się sukcesem – to okaże się za kilka – kilkanaście miesięcy.

W Polsce oficjalnie odnotowano ponad 8 tysięcy zakażonych wirusem HIV, szacuje się jednak, że jest ich kilkakrotnie więcej. Doktor Zbigniew Deroń ze szpitala zakaźnego im. Biegańskiego w Łodzi twierdzi, że AIDS to nie jest już tylko - jak kiedyś mówiono - choroba gejów i prostytutek. Ze Zbigniewem Deroniem rozmawiała reporterka RMF Daria Grunt:

Przypominamy: wirusem HIV można zarazić się tylko na trzy sposoby - przez kontakty seksualne, przez krew oraz podczas ciąży, zakażenie przechodzi z chorej matki na dziecko. Nie można się natomiast zarazić podczas pocałunku, czy podania ręki. Wirusa nie przenoszą też ani owady (np. komary) ani zwierzęta domowe.

12:25