Zbudowany przez trzech studentów z Torunia marsjański łazik Magma White pomoże w testach francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku będzie używany do badania Marsa. Testy rozpoczną się w piątek w jaskiniach na terenie Austrii. Informację tę przekazało stowarzyszenie Mars Society Polska, które zabiegało o udział łazika w testach.
Polski pojazd został wybrany przez Austriackie Forum Kosmiczne, które jest organizatorem oficjalnych testów georadaru. Poza tym urządzeniem specjalnym testom zostanie poddana również najnowsza wersja skafandra kosmicznego Auoda oraz system zdalnego zarządzania misją z centrum kontroli w Insbrucku.
Test sterowania łazikiem Magma White zostanie przeprowadzony przy pomocy skafandra, komend głosowych i specjalnej rękawicy. Głównym zadaniem polskiego łazika będą wspólne pomiary geofizyczne z zespołem francuskiego georadaru Wisdom. Urządzenie to w 2018 roku poleci na Marsa wraz z europejskim łazikiem Exomars. Łazik Magma White został dostosowany do testów dzięki współpracy technologicznej ABM Space Education oraz firm TME i Archimedes, które dostarczyły specjalistycznych komponentów - powiedział Łukasz Wilczyński, rzecznik projektu polskiego łazika.
Magma White to dzieło pasjonatów fizyki i astronomii, głównie z Torunia, którzy wcześniej byli zaangażowani w budowę łazików Copernicus i Magma 2. Ten drugi zwyciężył rok temu w prestiżowych międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, a Copernicus zajął szóste miejsce. Łazik Magma White powstał na podstawie doświadczeń z budowy i eksploatacji pojazdów Magma 1 i Magma 2. Jest to jednak kolejna, znacznie zmodernizowana wersja rozwojowa tego typu pojazdu - zaznaczył Wilczyński.
O udział łazika w testach zabiegało stowarzyszenie Mars Society Polska (MSP). Jest ono oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson) oraz wszystkich wspierających działania na rzecz obecności człowieka na Marsie.