Sonda Juno przeleciała w pobliżu księżyca Jowisza. Naukowcom udało się zarejestrować na nagraniu aktywność magnetyczną Ganimedesa.
Ganimedes to największy księżyc Jowisza, ale i największy obiekt tego typu w Układzie Słonecznym. Ma większą średnicę od Merkurego.
W czerwcu nad księżycem przeleciała sonda, która od kilku lat bada Jowisza. Odległość Juno od Ganimedesa wyniosła 1038 km na godzinę, maszyna poruszała się wówczas z prędkością 67 000 km/h.
Naukowcy wyodrębnili dźwięki ukazujące aktywność pola magnetycznego Ganimedesa, zarejestrowaną w trakcie przelotu. Na 50-sekundowym nagraniu można usłyszeć nagłe przejście na wyższe częstotliwości. Związane jest to najprawdopodobniej z przemieszczeniem się sondy w inny obszar magnetosfery Ganimedesa.
Ganimedes w większości składa się z tzw. wodnego lodu. Pod skorupą księżyca znajduje się z kolei ocean ciekłej wody. Obiekt ma także bardzo rzadką, złożoną praktycznie całkowicie z tlenu atmosferę.
Sonda Juno została wystrzelona w kosmos w 2011 roku. Badanie Jowisza miała zakończyć już w marcu 2020 roku, ale przedłużono jej misję do 2025 roku.