Tani, wytrzymały, nadający się niemal do wszystkiego. Przez niektórych był nawet nazywany wybawieniem dla polskiego budownictwa - azbest. Kiedyś dawał pracę i zysk, dziś przynosi strach i chorobę. Tak jest na przykład w małopolskim Szczucinie.
Azbest to minerał występujący w formie włóknistych skupień. Jest używany do wyrobu tkanin ogniotrwałych, okładzin ciernych, szczęk hamulcowych, farb ogniotrwałych, materiałów izolacyjnych oraz niepalnych materiałów budowlanych. Bardzo niebezpieczny jest pył azbestowy - powoduje pylicę płuc, tzw. azbestozę, która może doprowadzić do raka płuc.
W Szczucinie i okolicach azbest masowo stosowano do budowy dróg, domów czy boisk sportowych. W efekcie w tej niewielkiej miejscowości odsetek ludzi cierpiących na różne schorzenia jest tak duży, że zdecydowano się na opracowanie specjalnego programu ratunkowego dla miasta.
Walka z chorobami i azbestem idzie jednak opornie, bo zmieniają się samorządy i lokalne władze, a wraz z nimi koncepcje planu. Azbestowy problem wciąż pozostaje nierozwiązany...
Posłuchaj relacji reportera RMF Witolda Odrobiny:
foto Witold Odrobina RMF Szczucin
21:15