Po raz pierwszy na świecie zastawka aorty została całkowicie wymieniona metodą endoskopową - bez otwierania klatki piersiowej - przez francuskich specjalistów. Tak zwane techniki małoinwazyjne stosowano dotąd tylko do wprowadzenia do organizmu pacjenta nowej zastawki, ale nie udawało się jednocześnie całkowicie usunąć zastawki wadliwej.
Osiągnięcia tego dokonali specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Saint-Etienne, którzy zrobili zaledwie kilkumilimetrowe nacięcia klatki piersiowej i wprowadzili przez nie do ciała pacjenta światłowód oraz chirurgiczne instrumenty, a następnie nową zastawkę.
Francuski kardiochirurg Marco Vola - twórca nowatorskiej metody, która opisana została w specjalistycznym piśmie "Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery" - podkreśla, że nigdy przedtem nie udało się jednocześnie usunąć wadliwej zastawki, co łączyło się często z ryzykiem komplikacji. Dokonane zostało to po raz pierwszy w Saint-Etienne.
Marco Vola ujawnił, że po pierwszej nowatorskiej operacji tego typu, której poddany został 82-letni mężczyzna, przeprowadzono już cztery następne zabiegi tego typu. Utrzymywane to było jednak w tajemnicy, by upewnić się, że stan pacjenta poprawia się i że można mówić o pełnym sukcesie. Francuski kardiochirurg twierdzi, że metoda ta może zostać szybko rozpowszechniona, choć wymaga niezwykłej precyzji i specjalnie przeszkolonych ekip. Według niego, mogą z niej jednak korzystać tylko pacjenci, których uwarunkowania anatomiczne umożliwiają tego typu interwencje.
(mpw)