Już za kilka lat możliwa będzie transplantacja serca świni do organizmu człowieka. Wszystko dzięki programowi transplantacji międzygatunkowej, nad którym od kilku miesięcy pracuje około 140 naukowców z 6 ośrodków naukowych w kraju. Dotychczasowy wynik badań jest niezwykle obiecujący.
Genetycy opracowali system wszczepiania fragmentów ludzkich genów do zarodka świni. Dzięki opracowanej metodzie organizm nie będzie odrzucał przeszczepionych narządów. Pierwsze takie zmodyfikowane genetycznie świnie już przyszły na świat w specjalnym ośrodku Instytutu Zootechniki w Kostkowicach koło Cieszyna.
Przeprowadzono już także przeszczep serca z organizmu świni do świni. To pierwszy etap światowej międzygatunkowej transplantologii. Zabiegu dokonał specjalny zespół kardiochirurgów z katowickiej kliniki na Ochojcu. Przeszczep trwał około 40 minut.
Doktor Janusz Sakrysz kardiochirurg Śląskiej Akademii Medycznej przygotowuje właśnie zespół naukowców do międzygatunkowego przeszczepu serca świni człowiekowi. Naukowcy hodują już zmutowane genetycznie zwierzęta, których narządy nie będą odrzucane przez organizm ludzki
Niewykluczone więc, że za kilkanaście lat będzie możliwy przeszczep zwierzęcych nerek, wątroby człowiekowi. Dodajmy, że wyhodowanie odpowiedniego dawcy trwać będzie zaledwie kilka miesięcy.
Z naukowcami o przyszłości polskiej transplantologii rozmawiał reporter RMF Tomasz Maszczyk. Posłuchaj:
Foto: Tomasz Maszczyk, Katowice RMF
22:25