To było pierwsze całkowite zaćmienie Księżyca w tym roku. Zjawisko mogli podziwiać m.in. mieszkańcy Ameryki Południowej. W Polsce zaćmienie Księżyca było widoczne jako częściowe.

Całkowite zaćmienie Księżyca można było zobaczyć w Ameryce Południowej, we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej, a także na Antarktydzie i częściach Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego oraz zachodnich obrzeżach Europy i Afryki.

W Polsce zjawisko można było zaobserwować nad ranem. Widoczne było jednak tylko półcieniowe i częściowe zaćmienie Księżyca.

Kiedy występuje zaćmienia Księżyca?

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w sytuacji, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni i ten wejdzie w stożek cienia rzucanego przez naszą planetę. Dlaczego nie ma zaćmienia przy każdej pełni? Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca jest nieco nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi (o kilka stopni) i nie za każdym razem Srebrny Glob trafia w stożek ziemskiego cienia. Jednak jeśli już zaćmienie następuje, to można je obserwować ze wszystkich miejsc na naszej planecie, z których Księżyc jest widoczny ponad horyzontem.

Kolejne zaćmienie Księżyca nastąpi za kilka miesięcy, 8 listopada 2022 roku, ale nie będzie widoczne z Polski.