Krakowscy naukowcy skonstruowali urządzenie, które samo informuje lekarza o sercowych dolegliwościach pacjenta. Przenośny holter może zaalarmować kardiologa, jeśli choremu grozi zawał. To pierwsze takie urządzenie w Europie.


Nowatorskie urządzenie to rejestrator z modułem EKG wielkości telefonu komórkowego, który ma własne zasilanie, 5 elektrod na stałe przypiętych do ciała pacjenta i non stop monitoruje prace serca. Roboczo nazwano go PMA - Osobisty Asystent Medyczny. Jego zadaniem jest rejestrowanie aktywności mięśnia sercowego i automatycznej transmisji danych kardiologicznych do lekarza. Urządzenie samo wykrywa zaburzenia, a nie następuje to wtedy, kiedy pacjent się źle poczuje i uzna, że teraz jest właściwy moment na wysłanie danych do lekarza - wyjaśnia Piotr Madej dyrektor Comarch e-Zdrowie Aparatura Medyczna. Wiele zjawisk kardiologicznych niebezpiecznych dla chorego jest bezobjawowych, a mogą stanowić dla niego realne zagrożenie - dodaje współtwórca Osobistego Asystenta Medycznego.

Nowoczesne urządzenie - w celu przesłania sygnału zawierającego wykrytą nieprawidłowość w pracy serca - komunikuje się z komputerem znajdującym się w gabinecie lekarza poprzez wbudowany moduł GSM. Moduł ten pozwala także na sprawną lokalizację pacjenta. Zaalarmowany lekarz może przez telefon udzielić natychmiast porady choremu lub nawet wezwać do niego kartkę pogotowia. To rewolucyjne urządzenie jest na razie w fazie testów - jeśli pomyślnie zda egzaminy, będzie go można wdrożyć do produkcji już w 2013 roku.