U wybrzeży szwedzkiej wyspy Olandia, ekspedycja prowadzona przez Carla Douglasa i jego firmę Deep Blue Sea odkryła wrak okrętu. Jednostka to najprawdopodobniej Svardet (Miecz) - ogromny liniowiec, który zatonął podczas bitwy pod Olandią - największej potyczce morskiej w historii Morza Bałtyckiego, do której doszło w 1676 roku.
Svardet powstał w 1642 roku i był jednym z największych ówczesnych liniowców. Wyposażono go w 94 armaty, a jego burty były pełne ozdób, które miały robić wrażenie na przeciwnikach Korony Szwedzkiej. Gdy w 1672 roku wybuchła wojna pomiędzy Francją a koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską, Szwedzi postanowili stanąć po stronie Ludwika XIV. Kiedy w 1676 roku wojska Brandenburgii zaatakowały szwedzki Szczecin, a Duńczycy wylądowali na Gotlandii, szwedzka flota, ze Svardet na czele, wyruszyła na pomoc.
25 maja doszło do pierwszej bitwy pod Jasmundem, która nie została jednak rozstrzygnięta. Kolejna potyczka miała miejsca 1 czerwca pod Olandią. Do walki stanęło wówczas 99 okrętów. Szwedzką flotę reprezentowały 2 ogromne jednostki - Kronan i Svardet. Bitwa zakończyła się kompletną klęską szwedzkiej marynarki. Kronan został zatopiony z 800 osobami na pokładzie, Svardet został natomiast podpalony przez Holendrów. Na szczęście dla Szwedów, ich koalicjanci spisywali się dużo lepiej i w zakończonej w 1679 roku wojnie nie utracili żadnych terytoriów.
Próby zlokalizowania słynnych okrętów zatopionych w okolicach Olandii trwały od dłuższego czasu. W 1981 roku udało się odnaleźć Kronana. 30 tysięcy eksponatów wydobytych z wraku można podziwiać w Muzeum Regionu Kalmar.
Historia zlokalizowania Svardet zostanie natomiast przedstawiona w dwuodcinkowym programie dla Discovery Channel, którego premiera zaplanowana jest za dwa lata.
Deep Blue Sea