Pierwsze objawy uzależnienia od nikotyny mogą pojawić się u już po kilku dniach palenia, a nawet po wypaleniu zaledwie kilku papierosów.
Upada kolejny nikotynowy mit: ostatnie badania uczonych podważają obiegowe opinie o stopniowym rozwoju uzależnienia od nikotyny. Ponad 60% osób młodych rozpoczynających palenie, wpada w uzależnienie już po 2 do 4, a nawet po kilku dniach od zapalenia pierwszego papierosa. Okazuje się też, że rozwój nałogu nikotynowego nie jest związany z regularnym paleniem papierosów. Najbardziej powszechnymi objawami uzależnienia są nadpobudliwość, ogólna nerwowość, głód nikotynowy.
Także środowisko rodzinne, w jakim dorasta dziecko, może wpływać na to, czy w przyszłości stanie się ono palaczem. Dzieci wychowujące się w rodzinach, gdzie zdarzają się często przypadki stosowania fizycznej i werbalnej przemocy - częste kłótnie, poniżanie, wyzwiska i znęcanie się - mają duże szanse wpaść w przyszłości w nałóg nikotynowy. Natomiast to, czy dziecko dorasta w ubogiej, czy w rozbitej rodzinie, nie ma wpływu na to, czy w przyszłości, już jako dorosły człowiek, będzie chętnie sięgać po papierosy - twierdzą badacze.
Badania pokazały także, że większa liczba palaczy wywodzi się z wielkich miast niż z terenów wiejskich oraz że osoby religijne rzadziej wpadają w nałóg nikotynowy. Częściej natomiast palaczkami stają się kobiety o wysokim wskaźniku inteligencji IQ.
Co roku na skutek palenia tytoniu umiera 3,5 miliona osób - więcej niż z powodu AIDS, alkoholizmu, wypadków samochodowych, narkotyków, pożarów, zabójstw i samobójstw razem wziętych.
2-2,5 miliona osób na świecie rocznie uzależnia się od nikotyny, z czego 90% to nastolatki.
00:50