Archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie w Olsztynie znaleźli blisko 120 armatnich kul z XVI wieku. Wśród nich są m.in. rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty. Arsenał znajdował się wewnątrz ruin średniowiecznego barbakanu.
Archeolodzy natrafili najpierw na ruiny barbakanu z dwoma stanowiskami artyleryjskimi, tzw. działobitniami. W ostatnich dniach z wykopu o głębokości sześciu metrów wydobyli 120 kul armatnich. Poza kulami kamiennymi znaleziono ok. 20 kul wypalanych z gliny, które mogły służyć do zwalczania piechoty oblegającej miasto. Ceramiczne kule to znalezisko niezwykłe. Kilka takich kul wykopano podobno w XIX wieku na zamku w Kętrzynie, ale nie zachowały się do naszych czasów - mówi archeolog Adam Mackiewicz.
Badacze odnaleźli również znaczną liczbę monet i grotów do kusz.
Badania archeologiczne przy Wysokiej Bramie są związane z przebudową reprezentacyjnego placu Jedności Słowiańskiej, prowadzoną w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni śródmiejskiej oraz planowaną budową linii tramwajowej.
Zakończenie prac archeologicznych planowano początkowo na październik. W związku z odkryciem cennych reliktów, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć, wykopaliska mogą się jednak przedłużyć - ocenił rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie Paweł Pliszka.