Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, neandertalczycy nie mieszkali w jaskiniach, lecz potrafili budować sobie domy. Dowodzi tego odkryta na Ukrainie przez francuskich archeologów chata z kości mamuta. Jej wiek określa się na 44 tys. lat.
Neandertalski domek na ukraińskim stepie był okrągły, zbudowany ze 116 kości mamuta w tym 14 kłów. Całość była najprawdopodobniej przykryta drewnianym dachem. Dom był nie tylko funkcjonalny. Jego właściciel zadbał także o wygląd lokalu, który był ozdobiony pigmentem i płaskorzeźbami. Chata była więc konstrukcją stałą, choć oczywiście należało ją co jakiś czas odnawiać.
Odkrycie doprowadziło badaczy z paryskiego Muzeum Historii Naturalnej do wniosku, że obowiązujący dotychczas w nauce i rozpowszechniony przez kulturę popularną wizerunek neandertalczyka-jaskiniowca jest nieprawdziwy. Ludzie ci byli całkiem zdolnymi, jak na swoje czasy, budowniczymi. Umiejętność stawiania domów sugeruje też, że prowadzili osiadły tryb życia.
Kościana chata z Ukrainy stanowi również ważną poszlakę, że kultura naszych wymarłych krewnych była znacznie wyżej rozwinięta, niż dotąd podejrzewaliśmy.
Daily Mail