Archeolodzy odkryli kilka mumii, które w ustach, w miejscu gdzie powinien być język, miały płatki ze złotego kruszcu. Mumie te zostały znalezione na terenie antycznej nekropolii w egipskiej Kuwajsinie.
Nekropolia w Kuwajsinie została odkryta w 1989 roku. Prawdopodobnie leży w miejscu, które było zamieszkiwane za rządów Ptolemeuszów oraz w okresie rzymskim, czyli między 300 r. p. n. e i 640 r. p. n. e.
Mumie ze złotymi językami zostały odkryte podczas badań nowego stanowiska archeologicznego. Pochodzą z trzech różnych okresów antycznego Egiptu.
Niektóre ze szkieletów mają kości pokryte złotem, inne zostały złożone w drewnianych sarkofagach ze złotymi skarabeuszami i kwiatami lotosu.
Znaczenie złotych języków pozostaje tajemnicą, mimo że takich odkryć dokonywano już wcześniej.
Na początku 2021 roku odkryto liczącą 2000 lat mumię ze złotym językiem w innym miejscu w Egipcie - w grotach w pobliżu świątyni Taposiris Magna w Aleksandrii.
Pod koniec tego samego roku znaleziono tam szkielety mężczyzny, kobiety i dziecka - wszyscy mieli złote języki. Wiek tych mumii oszacowano na ponad 2500 lat.
Znawcy antycznego Egiptu podejrzewają, że złote języki miały ułatwić zmarłemu mówienie w życiu pośmiertnym, kiedy stanie przed sądem boga Ozyrysa. To on według wierzeń starożytnych władał światem podziemi i osądzał dusze umarłych.
Mumie znalezione w Kuwajsinie są w kiepskim stanie. Swoją tajemnicę zabrały w zaświaty już prawdopodobnie na zawsze.