Oko muchy, pyłek akacji i sekrety życia małżoraczka - małego skorupiaka. "Mikroświat" - od dziś w stołecznym Centrum Nauki Kopernik oglądać można nową, niezwykłą wystawę. Eksponaty często są mniejsze niż ziarenko piasku.
Nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik otwiera drzwi do niewidocznego gołym okiem świata mikroskopowych zjawisk. Pozwala dostrzec to, co niedostrzegalne dla ludzkiego wzroku. W sposób interdyscyplinarny łączy ze sobą tematy naukowe i artystyczne. Porusza treści z zakresu biologii, chemii i fizyki oraz fotografii i nowoczesnych metod dokumentowania mikroflory i mikrofauny. Treść wystawy doskonale uzupełnia wiedzę uczniów, daje materiał do samodzielnych eksperymentów uczniowskich oraz prowadzenia klasowych obserwacji i hodowli.
Tuż obok nas żyją dafnie, stułbie, wirki, pantofelki i wiele innych stworzeń - wielu nie dostrzegamy, bo często są mniejsze niż ziarenko piasku. Dzięki zaawansowanej technice - możemy zobaczyć także organizmy tak małe, że w uchu igły zmieściłby się ich milion. Wystawa sięga po różnorodne środki wyrazu. Łączy ze sobą interaktywne eksponaty pozwalające na samodzielne doświadczenia z pięknymi fotografiami i filmami. "Mikroświat" to doskonałe uzupełnienie zajęć przyrody, biologii, chemii i fizyki. Wystawa składa się z czterech części, które poruszają treści z zakresu biologii, chemii i fizyki oraz fotografii i nowoczesnych metod dokumentowania mikroflory i mikrofauny.
1. Mikroskopia i optyka
W pierwszej części wystawy widz pozna historię i współczesność mikroskopii. Zobaczy zarówno pierwsze urządzenia powiększające, jak i najnowsze mikroskopy skaningowe. Już starożytni Egipcjanie wytwarzali soczewki, aby powiększyć obrazy. Wykorzystywali zjawisko załamania się światła, czyli zmiany kierunku promieni świetlnych przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego. Ta część poświęcona jest historii mikroskopów, oryginałom i doskonałym replikom urządzeń optycznych.
2. Zobaczyć niewidoczne
Druga strefa wystawy złożona jest z trzech okrągłych pomieszczeń. Zobaczyć tam można organizmy powiększone od 500 do 10 000 razy. Mimo że organizmy na zdjęciach są widoczne gołym okiem, to są wielkości małego punkciku. Nie można dostrzec żadnych szczegółów ich budowy. Powiększony obraz pozwala natomiast na obejrzenie ich struktury i barwy. Organizmy na reprodukcjach są powiększone 500 razy w stosunku do rozmiarów rzeczywistych.
3. Świat pasożytów
Trzecia część wystawy opowiada o pasożytach wewnętrznych i zewnętrznych. Jest tu także pozwalająca je identyfikować gra komputerowa. Robaki, roztocza, owady i grzyby oraz przedstawiciele innych grup organizmów znajdują sobie wygodne miejsce do życia w różnych częściach naszego ciała. To pasożyty. Jesteśmy dla nich źródłem pokarmu, nie otrzymując w zamian nic oprócz kłopotów i chorób.
4. Wideoteka
Wideoteka to czwarta część wystawy Mikroświat, na której widz zobaczy fascynujące filmy o budowie i życiu mikroorganizmów. Można zobaczyć jak się rozmnażają i jak się poruszają.