Nagrodzony na festiwalu w Gdyni dramat "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego, z Robertem Więckiewiczem w obsadzie trafi jutro do polskich kin. Także od 18 listopada będziemy mogli zobaczyć na dużym ekranie kolejną odsłonę opowieści o wampirach, czyli film "Saga Zmierzch: Przed świtem - Część 1.

Opowieść o tchórzostwie i poczuciu winy

Zainteresowało mnie dotknięcie elementarnego tematu, jakim jest tchórzostwo i związane z nim poczucie winy - opowiadał po realizacji filmu autor "Wymyku". Każdemu z nas zdarzyło się stchórzyć w mniej lub bardziej poważnej sytuacji. Nie dlatego, że jesteśmy źli, tylko czasem po prostu słabi. Słabość jest cechą skwapliwie przez nas ukrywaną, szczególnie przez mężczyzn - uważa reżyser.

Greg Zgliński (ur. 1968 r. w Warszawie, były gitarzysta w formacjach rockowych w Szwajcarii, gdzie mieszkał przez 15 lat) podkreśla, że na ekranie stara się pokazywać ludzi jako "postaci złożone, niejednoznaczne". Interesują mnie ich postawy wobec sytuacji ekstremalnych. Bo czasem zdarza się, że kiedy nieoczekiwanie sytuacja ich zaskakuje, reagują wbrew deklarowanym poglądom i przyzwyczajeniom. Wówczas bezwiednie odsłaniają głęboko przedtem skrywaną cząstkę swojej natury - zwraca uwagę reżyser. Na tegorocznym festiwalu w Gdyni "Wymyk" zebrał wiele pochwał. Jury uhonorowało ten film trzema nagrodami: za scenariusz, drugoplanową rolę kobiecą (Gabriela Muskała) i w kategorii "debiut reżyserski lub drugi film".

W "Wymyku", którego producentami są Piotr Dzięcioł i Łukasz Dzięcioł, zagrali m.in.: Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała i Marian Dziędziel. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnego incydentu - kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Młodszy z braci staje w jej obronie, starszy, Alfred (Więckiewicz), reaguje zbyt późno. Dochodzi do tragedii.

Alfred żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców - wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przerodzi się w otwarty konflikt - zapowiadają twórcy filmu.

Inspiracją dla powstania scenariusza "Wymyku" było opowiadanie Cezarego Harasimowicza "Jerzy", nawiązujące do prawdziwej historii, która wydarzyła się kilka lat temu, gdy grupa chuliganów wyrzuciła człowieka z jadącego pociągu. Scenariusz "Wymyku" napisali Janusz Margański i Greg Zgliński. Mocny punkt wyjścia oraz uniwersalne przesłanie przekonało mnie o tym, że warto zainwestować swój czas, umiejętności i pieniądze w ten projekt - opowiadał o początkach prac nad filmem producent Łukasz Dzięcioł.

Dalsze losy Belli i Edwarda

"Saga Zmierzch: Przed świtem - Część 1" ("The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1", USA, reż. Bill Condon), thriller z elementami romansu, to pierwsza część finału docenionej przez nastoletnią widownię opowieści o wampirach i wilkołakach. Wcześniej na ekrany trafiały kolejno: "Zmierzch" (2008, reż. Catherine Hardwicke), "Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu" (2009, reż. Chris Weitz) i "Saga Zmierzch: Zaćmienie" (2010, reż. David Slade).

W nowym filmie główni bohaterowie, Bella (Kristen Stewart) i Edward (Robert Pattinson), po ślubie i hucznym weselu wyjeżdżają na miesiąc miodowy do Rio de Janeiro. Chcą cieszyć się sobą i oddać namiętności. Bella odkrywa, że jest w ciąży. Odkrycie to staje się początkiem dramatycznych wydarzeń. Narodziny dziecka wzbudzą niepokój groźnych Volturich, przywódców świata wampirów.