Uroczysta premiera filmu Andrzeja Wajdy pt. „Katyń” to ważny punkt obchodów 68. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Film opowiada o losach polskich oficerów zamordowanych przez NKWD.
Oprócz męskiej tragedii obraz pokazuje także losy kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci. Postać Anny reżyser wzorował na swojej matce, która straciła męża w Katyniu. W Annę wcieliła się Maja Ostaszewska. Dla niej ta rola też miała niezwykłe znaczenie. Posłuchaj:
Siostrę zamordowanego w Katyniu pilota gra Magdalena Cielecka. Kreuje tragiczną postać, która życiem przypłaciła próbę pochowania brata na polskim cmentarzu. Aktora dostała od reżysera zadanie, aby być współczesną Antygoną. Posłuchaj:
O prawdzie historycznej w obrazie Andrzeja Wajdy z doktorem Andrzejem Kunertem rozmawiała reporterka RMF FM, Katarzyna Sobiechowska-Szuchta:
Uroczysta premiera filmu odbędzie się wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku do niewoli dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i ZSRR - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem podpisanym przez Józefa Stalina, NKWD rozstrzelało ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów.