Prawie 150 miast weźmie w tym roku udział w Nocy Muzeów, która rusza w ten weekend. Dla widzów dostępne będę nieprezentowane na co dzień eksponaty, tajemnice muzeów i galerii. W programie znajdziemy również gry miejskie i historyczne, wykłady, specjalne wystawy, filmy, koncerty.

Krakowska odsłona Nocy Muzeów zacznie się przejazdem zabytkowych samochodów spod Sukiennic. MOCAK zaproponuje jej uczestnikom projekcję dzieł z warszawskiej Zachęty, ale także współtworzenie dużej książki-obiektu, którego tematem będą aktualnie prezentowane wystawy. Chętni skomponują komentarze oraz materiały graficzne na specjalnych tablicach, które następnie zostaną złożone w jedną publikację.

Krakowska Noc Muzeów wypada w tym roku trakcie trwania Miesiąca Fotografii, dlatego nie zabraknie ciekawych wydarzeń związanych z tą dziedziną sztuki. Warto zwrócić też uwagę na Galerię-Pracownię Tadeusza Kantora.  W trakcie Nocy Muzeów obejrzymy wystawę "Tadeusz Kantor. Fotografie na płótnie".

Muzeum, którego nie ma, czyli Muzeum Utracone

Premiera multimedialnego pokazu "Muzeum Utracone" realizowanego w ramach Nocy Muzeów odbędzie się w sobotę. Widzowie obejrzą go przed Pałacem Prezydenckim, w Muzeum Narodowym, w Pałacu w Wilanowie oraz na Stadionie Narodowym, natomiast w Poznaniu - na Placu Wolności. Dzień wcześniej, 17 maja, świetlny spektakl zostanie pokazany w Krakowie na Wawelu.

"Muzeum Utracone" ma na celu prezentację dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej. Podczas okupacji setki tysięcy bezcennych dzieł sztuki zostało zniszczonych lub wywiezionych z terenu Polski. Los wielu z nich wciąż pozostaje nieznany. "Muzeum Utracone" jest sposobem na ich symboliczne odzyskiwanie - poprzez przywrócenie pamięci o obiektach będących dziedzictwem kulturowym Polski i całej Europy.

"Ecce Homo" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Obchody Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczną się o godzinie 19.00 i potrwają do godziny 3 nad ranem. Wydarzeniem specjalnym podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie pokaz tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku - jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, które powraca do muzeum po ponad dwóch latach nieobecności. Dla zwiedzających otwarte zostaną także Galerie Stałe - Dawnego Malarstwa Europejskiego, Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Sztuki XIX Wieku oraz Sztuki XX i XXI wieku.

Sztuka dawna we Wrocławiu

Wielbiciele sztuki dawnej oraz wszyscy ci, których interesuje historia i kultura Wrocławia i Dolnego Śląska mogą w ramach nocy muzeów obejrzeć wystawy w Pałacu Królewskim oraz Muzeum Narodowym. Warto też wybrać się do nowo otwartego Centrum Poznawczego w Hali Stulecia, gdzie  na widzów czeka multimedialna ekspozycja przedstawiająca historię Hali przy użyciu dotykowych ekranów i map, interaktywnej podłogi, makiet budowli i ponad 600 zdjęć i różnorodnych wizualizacji. Mocny blok Nocy Muzeów stanowi  sztuka współczesna.

Szczegółowy program Nocy Muzeów można znaleźć tutaj