Film "Róża" Wojciecha Smarzowskiego z Agatą Kuleszą i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych otrzymał Złote Grono podczas 41. Lubuskiego Lata Filmowego, które odbyło się w Łagowie w Lubuskiem. W konkursie głównym Srebrne Grono otrzymał David Wnendt za film "Combat girls. Krew i honor", a Brązowe Greg Zgliński za film "Wymyk".

W tym roku do lubuskiego Łagowa przyjechali m.in. Maria Niklińska, Andrzej Grabowski i Marian Dziędziel, który otrzymał nagrodę specjalną Złotego Grona Lubuskiego Lata Filmowego za indywidualność artystyczną.

Miłośnicy kina mogli nie tylko spotkać się i porozmawiać z aktorami, ale także obejrzeć nagrodzone filmy, jak np. zwycięska "Róża", "Sponsoring" czy "Wymyk". Na wielu seansach mieliśmy nadkomplet publiczności. To nie jest tak, że mamy gotowy przepis na sukces. Lubuskie Lato Filmowe ma swoją markę, swój klimat i dlatego się udaje - powiedział dyrektor festiwalu Andrzej Kawala.

Podczas festiwalu jury wyróżniło także filmy dokumentalne. Nagrodę pozaregulaminową za doskonałe połączenie dokumentu i kina fabularnego przyznano filmowi "Rodzina Nikiego" w reżyserii Mateja Min źa. Złote Grono przyznano dla Jany Buźka za film "Camino". Srebrne Grono w tej kategorii otrzymał Józef Romasz za film "Przystanek dla bocianów", a Brązowe - Radka Franczak za film "Gdzie jest Sonia?".

Nagrodę Złotego Grona w kategorii krótkich filmów fabularnych otrzymał Tomasz Matuszczak za film "Serce do walki".

Lubuskie Lato Filmowe w pierwszej dziesiątce polskich imprez filmowych

Jak wynika z listy dotacji przyznanych przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego organizatorom festiwali i innych wydarzeń poświęconych X Muzie w 2012 r., Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich imprez filmowych.

Przy okazji Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie odbyło się sprzątanie jeziora, które organizował Lubuski Klub Płetwonurków "Rafa". Do akcji zgłosiło się 60 płetwonurków, którzy łącznie uzbierali około tony śmieci.