Takiej akcji jeszcze nie było! Radio RMF FM już w sobotę, jako pierwsza stacja radiowa na świecie wyemituje fragment programu radiowego w stratosferze. A to wszystko przy udziale naszych słuchaczy.

To będzie wyjątkowy dzień w historii radia RMF FM. Jako pierwsza rozgłośnia radiowa wyemituje swój program ze stratosfery, kilkadziesiąt kilometrów nad ziemią. Całość będziemy relacjonować na naszej antenie, oraz w naszych mediach społecznościowych - Instagramie i Facebooku.

Naszą kapsułę wyślemy do stratosfery 10 sierpnia przy pomocy specjalnego balonu. Przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia rozpoczęliśmy dużo wcześniej. 2 sierpnia uruchomiliśmy specjalną Kosmiczną Sekretarkę, która odbierała telefony od naszych słuchaczy i nagrywała wiadomości, które oni chcieliby przekazać całemu światu. Następnie jury złożone z naszych dziennikarzy wybrało te, które zostaną nadane z wysokości 30 kilometrów nad Ziemią.

W stratosferze nie może zabraknąć też muzyki, dlatego spośród 500 utworów wskazanych przez naszych słuchaczy wylosowaliśmy jedną piosenkę, którą nadamy! Będzie to utwór zespołu Perfect "Chcemy być sobą". Słuchacze RMF FM będą mogli się przekonać jak brzmi piosenka nadana w stratosferze!

Jak brzmi muzyka w stratosferze?

W gondoli, którą wyślemy w niebo, znajdzie się między innymi głośnik i mikrofon. Dzięki tym urządzeniom będziemy mogli posłuchać brzmienia z górnych warstw atmosfery. Będą tam też kamery, które drogą radiową prześlą sygnał prosto na Ziemię.

Wiadomości słuchaczy 10 sierpnia wyślemy do stratosfery, a już dwa dni później postaramy się odzyskać wyjątkowe nagrania dźwięku i obrazu z kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią.

AGH Space System, czyli nasze NASA!

W tym historycznym wydarzeniu pomoże nam AGH Space Systems, stowarzyszenie studentów, które działa od 2014 roku i zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Buduje rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, czy systemy pionowego startu.

Praca studentów zaowocowała wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej (np. zdobyte niedawno 2. miejsce w Spaceport America Cup, 1. miejsce w CanSat Competition w 2015 roku czy 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge w roku 2016) oraz była wielokrotnie doceniana w Polsce.

Opracowanie: