"Mała Matura" - najnowszy film Janusza Majewskiego - w piątek będzie miał uroczystą premierę na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Dziś odbył się pierwszy z festiwalowych pokazów.
Kraków gra w tym filmie jedną z głównych ról. To częściowo auto-biograficzna historia samego reżysera, opowieść o dojrzewaniu i nauce w powojennym gimnazjum.
"Mała Matura 1947" to ekranizacja ostatniej części książki reżysera, "Małej matury", opowiadającej dzieje chłopca urodzonego we Lwowie przed II wojną światową i przybyłego do Krakowa z rodziną pod koniec wojny. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-1947, w powojennych realiach budowy systemu władzy ludowej w Polsce - czasach represji wobec byłych członków Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.
Główny bohater, nastoletni Ludwik (Adam Wróblewski), przyjeżdża z rodzicami do Krakowa. Rozpoczyna naukę w gimnazjum Sobieskiego. Jego zainteresowanie wzbudza chłopak, który podobno brał udział w Powstaniu Warszawskim. Na jego przykładzie poznaje system powojennych represji. Burzliwe czasy wymagają zarówno od niego, jak i jego kolegów dorosłości.
W filmie wystąpiła plejada polskich aktorów: Marek Kondrat (nauczyciel łaciny), Wiktor Zborowski (matematyk), Marian Opania (germanista), Dorota Segda (historyczka), a także: Artur Żmijewski (jako ojciec Ludwika), Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz i Sonia Bohosiewicz.
Film został już doceniony przez krytyków i kinomanów. "Mała Matura 1947" zdobyła m.in. Nagrodę Specjalną Jury 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010, Nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Regiofun Katowice 2010 i Nagrodę dla producenta na Festiwalu Prowincjonalia Września 2011.
Janusz Majewski - reżyser filmowy, scenarzysta, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, nakręcił kilkadziesiąt filmów, m.in. "Zaklęte rewiry" (1975), "C.K. Dezerterzy" (1985) i "Złoto dezerterów" (1998).