Rozdanie Oscarów po raz 93. Spotkanie ze znanym aktorem Piotrem Fronczewskim. I namiętne tanga na muzycznym festiwalu. Tak zapowiada się najbliższy kulturalny tydzień.

W nocy z niedzieli 25 na poniedziałek 26 kwietnia odbędzie się 93. ceremonia oscarowa. Nagrody zostaną wręczone na stacji kolejowej Union Station w Los Angeles. Część artystyczna odbędzie się w Dolby Theatre,w  którym zwykle odbywała się gala. 

Gwiazdy, które nie będą mogły dotrzeć na uroczystość, mają się łączyć satelitarnie m.in. z Paryża i Londynu. Nagrody wręczać będą m.in.: Halle Berry, Don Cheadle, Bryan Cranston, Harrison Ford, Regina King, Marlee Matlin, Rita Moreno, Reese Witherspoon i Zendaya. A w kategoriach aktorskich Oscary przekażą ubiegłoroczni zwycięzcy czyli Renée Zellweger, Laura Dern, Joaquin Phoenix oraz Brad Pitt

Polskim akcentem na oscarowej gali jest w tym roku nominacja dla Dariusza Wolskiego za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" Paula Greengrassa z Tomem Hanksem w roli głównej. Faworytem w wyścigu o Oscary jest "Mank" - zdobył nominacje w 10 kategoriach, w tym m.in. dla najlepszego filmu i reżysera.

Spotkanie z Fronczewskim

W cyklu Mój Dramatyczny 26 kwietnia odbędzie się spotkanie z Piotrem Fronczewskim. Online. 

Angaż do teatru otrzymał w pociągu. Zapomniał przyjść na swój pierwszy spektakl. U Jerzego Jarockiego był Henrykiem w "Ślubie"i Błaznem w "Królu Learze", Hrabią Szarmem w "Operetce" w reż. Macieja Prusa. I Hamletem, z którego do dziś nie jest zadowolony. Wciąż pamięta o swoim Mistrzu, Gustawie Holoubku i o teatrze, w którym spędził 10 niezwykłych lat - czytamy na stronie teatru. 

Rozmowę z aktorem przeprowadził Wojciech Majcherek. A ten cykl to spotkania z aktorkami i aktorami, którzy współtworzyli legendę zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. 

Tango Pizazzolla

27 kwietnia ruszy festiwal Szczecin Classic pod hasłem "O-Class-ki". Poświęcony będzie głównie tangu i kompozytorowi Astorowi Piazzolli w setną rocznicę jego urodzin. Koncerty będą dostępne online. W programie jest o m.in. poranna gimnastyka z muzyką klasyczną w parku, są happeningi muzyczne w centrum miasta, jest także nauka tańca.

Zaplanowano również wydarzenia dla najmłodszych. W czasie koncertu otwarcia 27 kwietnia będzie można usłyszeć Trio elegijne g-moll nr 1 Siergieja Rachmaninowa, La Muerte del Angel Astora Piazzolli i Trio fortepianowe e-moll nr 2 op. 67 Dmitrija Szostakowicza. Kolejne koncerty odbędą się 28 i 30 kwietnia, a także 2 i 3 maja.

Opracowanie: