"Katyń" Andrzeja Wajdy został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny - poinformowała Amerykańska Akademia Filmowa. "Katyń" opowiada o losach kobiet - matek, żon i córek - polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku w lasach katyńskich przez NKWD. Powstał na podstawie powieści Andrzeja Mularczyka. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.
Być może ja po prostu umiem robić filmy - tak Andrzej Wajda komentuje oscarową nominację dla "Katynia". Zdaniem reżysera, to co przekonało amerykańską akademię filmową, aby to właśnie ten film wyróżnić, był sposób w jaki ta historia została opowiedziana. To historia kobiet, choć właściwie opisuje tragedię ich mężczyzn. Skoro dziś tak trudny temat spotkał się z zainteresowaniem nawet wśród ludzi młodych, czego Andrzej Wajda się obawiał, to mógł zyskać zainteresowanie także za granicą. Sam Wajda pytany, czy ma szansę na drugiego Oscara odpowiedział, że nie byłoby źle. Po pierwszym czułem się tak, jak doceniony reżyser pod koniec swojej drogi. Teraz po ten nominacji, czuję się jak reżyser, który po prostu umie robić dobre filmy.
Wajda oscarowe emocje przeżywał już kilka razy. 26 lat temu „Człowiek z żelaza” otrzymał nominację do tej nagrody. Do Oscara nominowane były także dwa inne jego filmy „Ziemia obiecana i „Panny z Wilka”.
Ze szczęśliwą żoną reżysera rozmawiał reporter RMF FM Maciej Grzyb. Jak powiedziała Krystyna Zachwatowicz film absolutnie zasługuje na tę nagrodę:
W "Katyniu" w głównych rolach wystąpili: Jan Englert, Andrzej Chyra, Artur Żmijewski, Paweł Małaszyński, Władysław Kowalski, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Maja Komorowska i Stanisława Celińska.
Obok obrazu Wajdy w tej kategorii znalazły się filmy: "12" Nikity Michałkowa (Rosja), "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky'ego (Austria), "Beaufort" Josepha Cedara (Izrael) i "Mongoł" Siergieja Bodrowa (Kazachstan).
Najwięcej nominacji, bo aż w ośmiu kategoriach, otrzymali bracia Joel i Ethan Coen za film "To nie jest kraj dla starych ludzi".
Wśród nominowanych znalazł się również Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu "Motyl i skafander”.
Nominacje za najlepszy krótkometrażowy film animowany "Madame Tutli-Putli" zdobył Polak Maciek Szczerbowski. Nominawany został także „Piotruś i wilk”. To ekranizacja baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa. Film jest wspólnym dziełem łódzkiej spółki Se-ma-for Produkcja Filmowa i brytyjskiej firmy BreakThru Films. Wyreżyserowała go Brytyjka Suzie Templeton.
Film otrzymał główną nagrodę, Kryształ Annecy, oraz Nagrodę Publiczności na ubiegłorocznym prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. Światowa premiera filmu miała miejsce we wrześniu 2006 r. w Londynie, a jego polska premiera kinowa - w listopadzie 2007 r.
Przyznanie nagród odbędzie się 24 lutego w Hollywood.