W Czechach zarejestrowano pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem Zika. Wirusa wykryto u mężczyzny i kobiety, którzy wrócili z Karaibów.
Jak powiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia, chodzi o dwa oddzielne przypadki zakażenia wirusem. Mężczyzna i kobieta, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji, wrócili odpowiednio z Martyniki i Dominikany.
Nie mamy tu do czynienia z rozprzestrzenieniem się wirusa w Czechach. W obu przypadkach do zakażenia doszło w regionach, do których odradzaliśmy podróżowanie - zaznaczył Niemeczek.
W połowie grudnia czeskie MSZ wydało ostrzeżenie przed wyjazdami do Brazylii i Kolumbii - krajów, gdzie zarejestrowano najwięcej przypadków wirusa Zika. Następnie rozszerzono je na cały region Ameryki Łacińskiej.
W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów, którzy przebywali w Ameryce Południowej; chodzi o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów oraz Hiszpankę. Eksperci przewidują, że w Europie najpewniej będzie coraz więcej takich przypadków, biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży.
Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.
Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.
(mal+j.)