Szerwin Hadżipur, zdobywca nagrody Grammy, poinformował, że został ułaskawiony i zwolniony z odbywania 3-letniej kary więzienia - przekazała agencja Associated Press. Muzyk został skazany za napisanie piosenki, która stała się hymnem protestów w Iranie w 2022 roku.

Hadżipur zamieścił na Instagramie wideo, w którym poinformował o swoim ułaskawieniu. Wydano nowe zarządzenie dotyczące amnestii i objęło ono moją sprawę, która została całkowicie oddalona - powiedział. Dodał, że o swoim ułaskawieniu dowiedział się w niedzielę.

Piosenka stała się hymnem protestów w Iranie

W 2022 roku, po wybuchu masowych protestów w Iranie po śmierci Mahsy Amini, Hadżipur napisał piosenkę "Baraye", tłumaczoną z perskiego jako "Dla" lub "Z powodu". W utworze wymieniane są powody do protestowania. Dla tańczenia na ulicach; za strach, który czujemy, gdy się całujemy - tak rozpoczyna "Baraye" Hadżipur. Inspiracją dla piosenki był trend wśród młodych uczestników protestów, którzy w mediach społecznych pisali o swoich powodach do manifestowania niezadowolenia z sytuacji w Iranie.

"Baraye" zdobyło w 2023 roku nagrodę Grammy dla najlepszej piosenki na rzecz zmian społecznych. Jest to specjalna kategoria, która przyznawana jest autorom piosenek poruszających aktualne problemy społeczne oraz zachęcających do pozytywnych zmian. Szybko "Baraye" stało się nieoficjalnym hymnem protestów. 

Aresztowany i skazany

Hadżipur został aresztowany dwa dni po opublikowaniu tej piosenki przez Korpus Strażników Rewolucji Irańskiej. Po kilku dniach pobytu w areszcie wyszedł za kaucją. Dwa miesiące temu Hadżipur przekazał, że został skazany na 3 lata i 8 miesięcy więzienia.

20 września najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei ułaskawił i złagodził wyroki 2887 więźniów.

W 2022 roku młoda kurdyjska kobieta Mahsa Amini zmarła po zatrzymaniu w Teheranie przez tzw. policję moralności za - jak jej zarzucono - złamanie obowiązujących surowych zasad dotyczących kobiecego ubioru. Po jej śmierci rozpoczęły się wielomiesięczne protesty, w których setki osób zginęły, a tysiące zostały aresztowane