Z Danielem Craigiem "skoczyła" ze spadochronem. Piła herbatkę z Misiem Paddingtonem. Jej postać pojawiła się w wielu filmach, nie tylko biograficznych czy dotyczących królewskiego dworu. Również w "Minionkach" czy "Simpsonach". Elżbieta II była mocno obecna w popkulturze.

Od zawsze była w blasku fleszy. Na okładce magazynu "Time" Elżbieta pojawiła się już jako mała dziewczynka. To było w 1929 roku, miała wtedy 3 lata. Jest bohaterką piosenki "Her Majesty" Paula McCartney’a, która znalazła się na ostatnim albumie The Beatles. W 2012 roku na potrzeby ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie królowa Elżbieta II zgodziła się zagrać w krótkim materiale filmowym wraz z Danielem Craigiem, kinowym Jamesem Bondem. Udawali, że skoczyli ze spadochronami na stadion.

Wielu artystom królowa nadała też tytuły szlacheckie. Są wśród nich Rod Stewart, Elton John, Roger Moore, Sean Connery, Paul McCartney, Victoria Beckham, Judie Dench czy grająca rolę filmowej królowej Helen Mirren.

Postać królowej Elżbiety wielokrotnie pokazywana była w kinie i telewizji. Pojawiła się w kultowych serialach "The Simpsons" czy "South Park", a nawet w animowanym filmie "Minionki".

To właśnie ją grała nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i Baftą Helen Mirren w 2006 roku w słynnym filmie "Królowa" w reżyserii Stephena Frearsa. Film opowiada o tygodniu po tragicznej śmierci księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Oglądamy np. królową jadącą starym jeepem na przejażdżkę po terenach swojej posiadłości. Prowadzenie aut terenowych to było jedno z jej ulubionych zajęć. Postać małej Elżbiety pojawia się też w innym słynnym oscarowym filmie "Jak zostać królem" w reżyserii Toma Hoopera. Colin Firth grał w nim króla Jerzego VI, jej ojca.

Miś Paddington na herbatce u królowej

W czerwcu 2022 Elżbieta II nieoczekiwanie pojawiła się przed koncertem, który w ramach obchodów jej Platynowego Jubileuszu odbył się przed Pałacem Buckingham. Wystąpiła w wyemitowanym na telebimach krótkim skeczu z Misiem Paddingtonem

W 2,5-minutowym filmie nawiązującym formą do tego, w którym w 2012 roku wystąpiła wraz z Jamesem Bondem, odwiedzającemu ją w Pałacu Buckingham Misiowi Paddingtonowi zaproponowała herbatę, a później pokazała, że tak jak on, ma zawsze schowaną na wszelki wypadek kanapkę z marmoladą - w torebce. Następnie obydwoje - królowa i miś - stukali łyżeczkami od herbaty w filiżanki w rytm przeboju grupy Queen "We Will Rock You", który to utwór otworzył jubileuszowy koncert.

Na twitterowym koncie Misia Paddingtona pojawiło się wczoraj jedno krótkie zdanie "Thank you Ma’am, for everything.", "Dziękuję Pani. Za wszystko".

Artyści żegnają Elżbietę II

"Prowadziła kraj przez nasze najwspanialsze, ale też najciemniejsze chwile zawsze z wielką gracją, skromnością, zawsze była pełna ciepła" - napisał sir Elton John. I dodał, że będzie za królową bardzo tęsknił.

"Pamiętam ją najpierw jako piękną młodą damę, a potem to jak stała się ukochaną babcią narodu" - to słowa innego legendarnego muzyka Micka Jaggera. 

Ozzy Osbourne napisał z kolei: "Z ciężkim sercem myślę o Anglii bez Elżbiety II, razem z moim krajem opłakuję odejście naszej największej królowej".

Elżbieta II bohaterką gry komputerowej

70 lat panowania Elżbiety II to też 70 lat rozwoju technik komunikowania czy rozwoju promocji i prezentacji wizerunku osób. 

My oczywiście pamiętamy obrazki sprzed Pałacu Buckingham, gdzie stoją sprzedawcy z proporczykami, koszulkami, gadżetami. Ale z czasem rodzina królewska zaczęła bardziej odkrywać się, pokazywać. Pamiętajmy, że Elżbieta II była pierwszą osobą z jej rodziny, która zwróciła się do mediów z prośbą o transmisję z jej zaprzysiężenia. W 2021 roku królowa też jako pierwsza osoba z jej rodziny poprosiła i wyraziła zgodę na stworzenie filmu dokumentalnego o rodzinie królewskiej. Elżbieta II jest nawet obecna w świecie gier. Krótko po roku 2000 pojawiła się gra Bush Royal Rampage. Gracz może sterować Elżbietą II, która likwiduje terrorystów. Towarzyszą jej m.in. George Bush oraz książę Karol - mówi w rozmowie z Piotrem Bułakowskim dr Miłosz Babecki, medioznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

Opracowanie: