W Rosji jest przynajmniej 110 pomników Stalina, ale nie zaszkodzi postawić jeszcze jednego. W Wołogdzie ma stanąć kolejny monument upamiętniający jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. "Powinniśmy uznawać wielkie osiągnięcia, znać historię swojego kraju, oddawać jej szacunek i być z niej dumni" - napisał gubernator obwodu wołogodzkiego.
W kolejnym rosyjskim mieście, Wołogdzie, stanie pomnik sowieckiego dyktatora Józefa Stalina. W Rosji jest co najmniej 110 monumentów upamiętniających dyktatora.
Gubernator obwodu wołogodzkiego na północy Rosji Gieorgij Filimonow poinformował, że w mieście Wołogda w odpowiedzi na "prośbę społeczności" stanie pomnik Stalina - napisał w piątek portal Radio Swoboda.
"Z całym zrozumieniem dla niejednoznacznej interpretacji roli (danej) osoby, powinniśmy uznawać wielkie osiągnięcia, znać historię swojego kraju, oddawać jej szacunek i być z niej dumni (...)" - napisał gubernator, ewidentnie spodziewając się jakichś protestów wobec postawienia nowego pomnika. Pomnik stanie w pobliżu domu, w którym Stalin mieszkał w latach 1911-1912, kiedy to został zesłany na prowincję za działalność rewolucyjną. Zapowiedział też, że władze planują postawić pomnik cara Iwana Groźnego.
Iwan IV znany powszechnie jako Iwan Groźny, został zapamiętany głównie z powodu brutalnych czystek wśród rosyjskiej szlachty i nieudanych wojen ze Szwecją i Polską.
Nagrania, które gubernator lubi tworzyć wskazują na to, że Filimonow generalnie pała sympatią do radzieckich liderów. W gabinecie urzędnika wiszą - jak podaje agencja Reutera - zdjęcia byłego szefa NKWD Ławrientija Berii i Feliksa Dzierżyńskiego. W pokoju gościnnym natomiast Filimonow ozdobił ścianę "konceptualnym" obrazem, przedstawiającym jego samego, ściskającego dłoń... Stalina.
Według danych z 2023 roku w Rosji znajdowało się 110 pomników sowieckiego dyktatora. 95 pomników Stalina powstało w czasach putinowskich. Tempo powstawania nowych dwukrotnie wzrosło po aneksji Krymu w 2014 roku - zauważyło Radio Swoboda. 9 proc. pomników ostało się z czasów sowieckich, a w latach 90. powstało pięć pomników Stalina.
Po śmierci dyktatora nazwy związanych ze Stalinem obiektów i miast zmieniono. Obalono też jego pomniki. Jednak w ostatnich latach w kraju odsłaniane są nowe. W ubiegłym roku popiersie Stalina postawiono na miejscu pochówku ofiar masowych represji w obwodzie twerskim.