UniCredito rozważa sprzedanie marki BPH i części oddziałów tego banku w Polsce. Miałaby to być próba rozwiązania sporu z polskim rządem – twierdzi brytyjski "Financial Times".
"Taki ruch pozwoliłby polskiemu rządowi ogłosić częściowe zwycięstwo, a UniCredito zachować oszczędności, które ten włoski bank obiecał swoim inwestorom jako efekt fuzji". W zeszłym roku Komisja Europejska zgodziła się na fuzję włoskiego UniCredito i niemieckiego HVB (do którego należał BPH).
„FT" przypomina, że włoski bank chciał fuzji banku Pekao SA i BPH, ale nie zgadza się na to polski rząd, argumentując m.in., iż byłoby to złamaniem umowy prywatyzacyjnej Pekao SA. Dziennik przypomina, że na razie doszło do dwóch spotkań przedstawicieli UniCredito i strony polskiej, a jutro ma się odbyć kolejne.
Gazeta pisze, że "osoby bliskie UniCredito wierzą w to, iż ten włoski bank ma silny mandat prawny i chce bronić podstawowych zasad umowy". "Jednocześnie wiedzą, że nieprzyjazny rząd Kazimierza Marcinkiewicza spowodowałby w przyszłości utrudnienia dla działania połączonych banków Pekao SA i BPH" - czytamy.
Według przewidywań UniCredito, oszczędności związane z połączeniem banków wyniosłyby ok. 120 mln euro "Sprzedaż (marki) BPH i niektórych oddziałów mogłaby przyspieszyć niektóre z tych oszczędności poprzez (...) zamykanie pokrywających się oddziałów" - pisze dziennik.