Unijna komisarz ds. polityki zagranicznej uważa, że państwa UE powinny okazać solidarność Polsce i krajom bałtyckim w ich sporze z Rosją. Benita Ferrero-Waldner zastrzegła, że jednocześnie należy im tłumaczyć, że stawką jest wspólna polityka zagraniczna Wspólnoty.
Ferrero-Waldner, która udzieliła wywiadu tygodnikowi „Welt am Sontag”, wyraziła zrozumienie dla złych doświadczeń historycznych Polski, Litwy i Łotwy wynikających z trudnych stosunków z Rosją. Podkreśliła jednak, że UE musi prowadzić z Rosją nieprzerwany dialog. W interesie Rosji leży przecież to, aby była uważana za dostawcę energii, na którym można polegać - stwierdziła komisarz.
Polska znalazła sojusznika w walce o zniesienie embarga na mięso. Premier Litwy zapewnił, że poprze nasze stanowisko w sprawie negocjacji UE-Rosja. Polska chce, aby Rosja zniosła embargo na eksport naszych towarów. Jeśli do tego nie dojdzie, nasz kraj zablokuje rozpoczęcie unijnych negocjacji z Moskwą.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla Wiesti-24 nadanym w nocy z piątku na sobotę, oświadczył, że Moskwa rozwiąże problemy, które powstały w jej relacjach z Polską, a które rzutują również na stosunki z Unią Europejską, w kontaktach dwustronnych z Warszawą. Uregulujemy tę kwestię w kontaktach dwustronnych. Nasi eksperci już poinformowali o tym polskich kolegów - stwierdził szef dyplomacji rosyjskiej.
Rosyjski minister zauważył, że podczas swojej niedawnej wizyty w Warszawie omawiał ten temat "w absolutnie roboczym trybie". Wiem, co polscy koledzy muszą zrobić, aby kwestię uregulować. Są w kontakcie z właściwymi służbami rosyjskimi - dodał. Siergiej Ławrow dodał, że Unia Europejska stała się zakładnikiem tego, że polskie władze nie są w stanie zaprowadzić porządku we własnym eksporcie rolnym.