Polska i Francja działają na rzecz realistycznego, ale możliwie dużego budżetu UE, dostrzegając we Wspólnej Polityce Rolnej i polityce spójności dobre mechanizmy dla przeciwdziałania kryzysowi - oświadczył w Paryżu premier Donald Tusk. Szef polskiego po spotkaniu z prezydentem Francois Hollande’em poinformował też, że jeszcze tej zimy polski parlament ratyfikuje pakt fiskalny.
Szef polskiego rządu, który rozmawiał w stolicy Francji z prezydentem Francois Hollande'em, oświadczył po spotkaniu: Określiliśmy nasze priorytety w debacie europejskiej i budżetowej i okazało się, że Francja i Polska działają wspólnie na rzecz realistycznego, ale możliwie dużego budżetu europejskiego, dostrzegając szczególnie w polityce rolnej i w polityce spójności dobre mechanizmy na rzecz przeciwdziałania kryzysowi.
Tusk zaznaczył, że z Hollande'em spotykają się jako politycy reprezentujący państwa o bardzo dobrych relacjach. W ostatnich miesiącach nasza współpraca jest szczególnie intensywna i nacechowana szczególnie dobrym zrozumieniem naszych interesów - powiedział premier.
Obie strony uznają, że dyskusja na temat wspólnego budżetu, mamy nadzieję, że końcowa dyskusja na lutowym posiedzeniu w Brukseli, będzie oznaczała utrzymanie możliwie wysokiego poziomu polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Ewentualne zmiany, bo przecież będziemy wspólnie wszyscy szukali kompromisu, nie powinny odbyć się kosztem polityki spójności ani Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział Tusk. Podkreślił też, że w tej kwestii Polska i Francja mają jednoznacznie wspólną opinię.
Przekazałem panu prezydentowi informację, że zgodnie z zapowiedziami jeszcze tej zimy polski parlament powinien - według mojego rozpoznania, a myślę, że ono jest trafne - głosami nie tylko koalicji rządzącej, przyjąć pakt fiskalny - podkreślił Donald Tusk po spotkanie z francuskim prezydentem w Paryżu.
Według niego "zamknie to pewien niełatwy, ważny etap na drodze do pełnej wspólnoty ze strony naszego kraju". Zdaniem Tuska, pakt fiskalny pozwala państwom, takim jak Polska, czuć się pełnoprawnymi członkami Wspólnoty. Mimo, że nasza droga do wspólnej waluty jeszcze nam trochę zajmie - zaznaczył szef rządu.
Tusk poinformował również, że na wtorkowym posiedzeniu rządu zapadnie decyzja o uczestnictwie polskich instruktorów w misji unijnej w Mali. Rozważamy też, i jestem pewien, że będzie to pozytywna decyzja, wsparcie organizacyjno-logistyczne - podkreślił premier.
W czasie konferencji prasowej w Paryżu szef polskiego rządu zapowiedział też, że 6 marca w Polsce odbędzie się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Szczyt będzie poświęcony przyszłości Europy i wspólnym działaniom na rzecz obronności Europy - poinformował premier. Jak ocenił, "to dla tej części świata przełomowe spotkanie", a "zaangażowanie prezydenta Francji miało tu wielkie znaczenie".
(bs)