Donald Trump podpisał dekret nakazujący Pentagonowi i Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych przygotowanie więzienia w Guantanamo na przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów-przestępców.
Mamy 30 tys. łóżek w Guantanamo, by osadzić tam najgroźniejszych kryminalistów spośród nielegalnych imigrantów, zagrażających Amerykanom - powiedział cytowany przez agencję Reutera Donald Trump w środę, na spotkaniu w Białym Domu.
Rozporządzenie ma być najnowszym krokiem w ramach ogólnokrajowych działań administracji Trumpa, mających na celu wydalenie niektórych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych.
Niektórzy z nich są tak zepsuci, że nie ufamy nawet ich krajom (ojczystym), że będą w stanie ich przetrzymać. Więc wyślemy ich do Guantanamo - mówił Trump.
Więzienie w Guantanamo znajduje się na terenie bazy Marynarki Wojennej USA w zatoce o tej samej nazwie, na terytorium Kuby, które Stany Zjednoczone dzierżawią. Powstała w 2002 roku placówka uznawana jest za jedno z najsurowszych więzień na świecie, gdzie władze USA osadzały najgroźniejszych przestępców, oskarżanych o terroryzm. Przedtem w bazie istniał ośrodek dla migrantów, głównie dla kubańskich i haitańskich uchodźców przechwyconych na morzu. Legalność zarówno pierwszego, jak i drugiego ośrodka były kwestionowane.
O torturach stosowanych w Guantanamo wypowiadali się liczni przedstawiciele organizacji praw człowieka. W 2003 roku brutalne techniki przesłuchań zatwierdził sekretarz obrony Donald Rumsfeld. Dwa lata później drakońskie prawo częściowo zniósł prezydent Bush.
Obecnie przebywa tam około 15 więźniów. Zamknięcia okrytej złą sławą placówki domagało się wielu polityków i działaczy, w tym Bill Clinton, Jimmy Carter, Kofi Annan, Angela Merkel i Władimir Putin.
Trump podpisał pierwszą ustawę w drugiej kadencji, Laken Riley Act. Podpisane przez Trumpa prawo - nazwane na cześć studentki zamordowanej przez nielegalnego imigranta z Wenezueli - nakłada obowiązek zatrzymania przez służby federalne podległe ministerstwu bezpieczeństwa krajowego (DHS) na czas nieokreślony wszystkich imigrantów oskarżonych o kradzieże, w tym kradzieże ze sklepów, atak na policjantów, a także czyny powodujące obrażenia lub śmierć innych ludzi, np. jazdę pod wpływem alkoholu. Przepisy dotyczą zarówno imigrantów przebywających w USA legalnie, jak i nielegalnie.