Na rozpoczynającym się szczycie unijni przywódcy powrócą do rozmowy o podziale najwyższych stanowisk w UE. Zostanie także podpisana umowa o bezpieczeństwie z Ukrainą z udziałem jej prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Liderzy będą też rozmawiać o wspólnej obronie powietrznej.
W czwartek w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informuje, że po tym, jak we wtorek główne frakcje polityczne europarlamentu porozumiały się w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w Unii, zgoda na szczycie w tej sprawie powinna być łatwa do osiągnięcia.
Porozumienie zakłada, że Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję, były premier Portugalii - Antonio Costa będzie przewodniczącym Rady, a obecna premierka Estonii - Kaja Kallas - szefową unijnej dyplomacji.
Jak przypomina korespondentka RMF FM, unijne stanowiska zostaną przyjęte kwalifikowaną większością głosów, więc nie będzie problemów, ale niespodzianki należy się spodziewać jak zawsze ze strony premiera Węgier, Viktora Orbana. Już bowiem skrytykował to porozumienie. Unijni przywódcy chcieliby od niego zgody na odblokowanie funduszy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Chodzi o prawie 7 miliardów euro, z czego Polska powinna otrzymać 450 milionów w ramach zwrotu za przekazaną do tej pory Ukrainie broń.
Zagadką na tym szczycie ma być też to, co zrobi premierka Włoch, Giorgia Meloni, która nie była częścią porozumienia trzech frakcji, a na poparcie jej eurodeputowanych w parlamencie liczy Ursula von der Leyen.
W zamian Meloni może więc uzyskać mocną tekę komisarza.
Do Brukseli poleciał Donald Tusk.
Premier będzie przede wszystkim naciskać na wzmocnienie obronności Polski i tym samym Unii Europejskiej. Powie również o tym, że trzeba wesprzeć finansowo inicjatywę Polski i Grecji dotyczącą budowy żelaznej kopuły nad polskim niebem. Przedstawi również wspólnie z krajami bałtyckimi inicjatywę "Tarczy Wschód", czyli wzmocnienia i obrony na granicy z Rosją i Białorusią.
O godz. 13.20 premier ma spotkać się z prezydentem Ukrainy, Wołodymirem Zełenskim. O godz. 15:15 w czwartek i o godz. 9:30 w piątek odbędą się natomiast sesje robocze Rady Europejskiej.
Jak informuje Katarzyna Szymańska-Borginon dokument składa się z dwóch części.
Pierwsza dotyczy gwarancji bezpieczeństwa i obejmuje 9 konkretnych zobowiązań, m. in. do regularnych dostaw wojskowego sprzętu, szkoleniu ukraińskich żołnierzy czy wspieraniu przed atakami hybrydowymi. UE ma zgodzić się także na wymianę informacjami wywiadowczymi, a także na wspieranie ukraińskiego przemysłu obronnego.
Druga część dokumentu obejmuje kwestie cywilne. To na przykład zobowiązanie do dalszego nakładania sankcji na Ukrainę, wspieranie Ukrainy w dążeniu do członkostwa w Unii czy wykorzystywanie zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc makroekonomiczną Ukrainy.