W Watykanie odbyła się pierwsza kanonizacja pontyfikatu Franciszka i to od razu rekordowa pod względem liczby nowych świętych. Papież wyniósł na ołtarze 800 męczenników z Otranto w Apulii, zabitych za wiarę przez tureckich najeźdźców w 1480 roku.
Świętymi Franciszek ogłosił też dwie zakonnice, założycielki zgromadzeń: Kolumbijkę, Laurę Montoya Y Upegui (1874-1949) i Meksykankę, Marię Guadalupe Garcia Zavala (1878-1963).
We mszy na placu Świętego Piotra uczestniczyły dziesiątki tysięcy wiernych z Włoch, Meksyku, a także Kolumbii, na czele z prezydentem tego kraju Juanem Manuelem Santosem Calderonem.
Około ośmiuset osób, które przeżyły oblężenie i najazd na Otranto, ścięto na przedmieściach tego miasta. Odmówiły one wyrzeczenia się swojej wiary i umarły wyznając Chrystusa ukrzyżowanego - mówił Franciszek.
Wezwał wiernych: Drodzy przyjaciele, zachowujmy naszą wiarę, którą otrzymaliśmy i która jest naszym skarbem, odnawiajmy naszą wierność Panu, także w obliczu przeszkód i niezrozumienia.
W homilii nie wspomniał natomiast, że sprawcami masakry w Apulii byli muzułmańscy najeźdźcy z Turcji.
W sylwetkach nowych świętych przypomina się, że gdy w 1480 roku Turcy zajęli Otranto na południu Włoch, uwięzili wszystkich chłopców powyżej 15. roku życia i mężczyzn żądając od nich przyjęcia islamu. Wtedy rzemieślnik Antonio Primaldo oświadczył w imieniu całej grupy, że wolą umrzeć niż wyrzec się wiary. On został ścięty jako pierwszy.
Ciała zamordowanych leżały na górze, gdzie dokonano egzekucji. Pochowani zostali, gdy miasto zostało odbite z rąk Turków. Kult męczenników zatwierdził papież Klemens XII pod koniec XVIII wieku. Dekret o ich męczeństwie zatwierdził w 2007 roku Benedykt XVI.