Komisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów poprosiła Pentagon o wyliczenie kosztów stałego stacjonowania wojsk USA w Europie, które aktualnie znajdują się tam na zasadzie rotacyjnej - poinformował w poniedziałek przewodniczący komisji Mac Thornberry.
Według Thornberry'ego stale stacjonujące jednostki miałyby za zadanie upewnianie sojuszników USA na Starym Kontynencie co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w ćwiczenia wojsk NATO oraz ich wsparcia w ewentualnym konflikcie z Rosją.
Jednostki wojskowe USA przybyły do Polski w styczniu, skąd przemieściły do rejonów swojego stacjonowania w Europie Środkowej, w których są największe obawy związane z agresywną polityką Rosji.
Nie wiem co pokażą dane, ale nie jestem przekonany czy rotacja paru jednostek wojskowych będzie o wiele tańsza od stałego ich stacjonowania - powiedział Thornberry.
Przewodniczący komisji dodał, że "istnieje wiele różnych powodów i naszych interesów, które przemawiają za naszą stałą obecnością" oraz że nie ma zdania na temat ewentualnego zwiększenia obecności militarnej USA na Starym Kontynencie.
W listopadzie Stany Zjednoczone ogłosiły, że będą kontynuowały rotację swoich brygad bojowych tam, gdzie amerykańskie bazy i personel wojskowy pozostają od zakończenia II wojny światowej.
Thornberry podsumował, że “jest olbrzymie zainteresowanie naszą bardziej permanentną obecnością w Europie Środkowej".
Były prezydent USA Barack Obama zaczął nieznacznie zwiększać ilość stacjonujących jednostek wojskowych w Europie po roku 2014, gdy większość sojuszników Stanów Zjednoczonych była zaniepokojona działaniami Rosji na Krymie.
Komisja Sił Zbrojnych odpowiedzialna jest za przygotowanie corocznej ustawy o autoryzacji wydatków obronnych (National Defense Authorization Act), który między innymi określa ramy polityki obronnej USA, w tym obecność sił militarnych w Europie. Ustawa ma być gotowa przed końcem lata.
Jakiekolwiek planowane zwiększenie wydatków obronnych będzie ważnym czynnikiem w podjęciu decyzji. Prezydent Donald Trump ma we wtorek przedstawić projekt budżetu (w tym Pentagonu) na rok 2018.
(az)