Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, którzy zostali wyświęceni bez zgody papieża Jana Pawła II w 1988 r. Zapoczątkowało to wtedy schizmę Bractwa świętego Piusa X, założonego przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a. To przełomowa decyzja Watykanu na drodze ku pojednaniu z lefebrystami, zbliżająca ich moment powrotu do Kościoła katolickiego.
W reakcji jeden z lefebrystów, przełożony bractwa biskup Bernard Fellay w liście do swych wiernych podtrzymał rezerwę wobec Soboru Watykańskiego II. Wyraził ponadto nadzieję na rehabilitację arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, założyciela bractwa.
Środowiska żydowskie skomentowały zniesienie ekskomuniki - między innymi wobec biskupa Richarda Williamsona - z dezaprobatą. Poglądy biskupa Williamsona na sprawę Holokaustu nie mogą być w żadnym razie podzielane i nie są podzielane przez papieża i Kościół katolicki. Na szczęście nie podzielają ich również członkowie Zgromadzenia Piusa X, do którego należy biskup - mówił rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi:
Przedstawiciel instytutu YaD Vashem Robert Rozet podkreślił natomiast, że Żydzi oczekują jednoznacznego potępienia biskupa Williamsona przez papieża. Nadal będziemy mieć nadzieję, że Watykan podejmie kroki zmierzające do potępienia takich poglądów i ludzi, którzy je propagują. Mamy też nadzieję, że incydent nie będzie miał wpływu na zbliżającą się wizytę papieża w instytucie YaD Vashem - powiedział: