W wieku 96 lat w Stanach Zjednoczonych zmarła Alicji Treutler-Biega, ps. Jarmuż, sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, bohaterka słynnego ślubu powstańczego, który został zarejestrowany na filmie przez Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok.
Informację o śmierci podało Muzeum Powstania Warszawskiego. Alicja Treutler-Biega urodziła się w Warszawie w 1923 roku. Jako 21-latka brała udział w powstaniu. Jest bohaterką słynnego powstańczego ślubu, który został nakręcony przez Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok 13 sierpnia. Jej mężem został Bolesław Biega ps. Pałąk.
Muszę powiedzieć, że jak wiadomo z fotografii, miałem całą rękę w gipsie. Nie najgorzej się czułem, ale bolało, oczywiście, że bolało. Miałem ranę na nodze, ale jakoś nie najgorzej się czułem. Żona Vitali, Rysia Vitali, chciała nam dać ich obrączki, ale ja odmówiłem. Myśmy używali tych kółek od firanek jako obrączki. Gdzieś od kogoś dostali mundur, bo ja byłem po cywilnemu, tylko z opaską. Jakoś mnie na ślub w ten mundur ubrali, dlatego na zdjęciach jestem w mundurze, a to nie był mój mundur. Jakoś rękaw rozcięli, żeby porządnie wyglądało - wspominał po latach Bolesław Biega.
Film został nakręcony przez Eugeniusza Lokajskiego z wydziału propagandy Armii Krajowej. Po kilku dniach został wyświetlony w kinie Palladium. Dopiero później skończył się atak i urządzili ucztę weselną na poczcie, bo myśmy zdobyli wielkie magazyny. Były sardynki francuskie, angielskie papierosy, były francuskie wina zdobyte od Niemców. Ulica Bracka była pod obstrzałem z BGK. Trzeba było z Moniuszki przebiec pod barykadami. Po tej uczcie żona odprowadzała mnie do szpitala, a ci jej powiedzieli: Pałąk, jak jesteś taki zdrowy, że możesz ślub brać, to dla ciebie miejsca w szpitalu już nie ma - mówił w wywiadzie z muzeum Powstania Warszawskiego.
Para po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Małżonkowie przeżyli razem 75 lat.