Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego orzekła, że Mongolia złamała postanowienia Statutu Rzymskiego, którego jest sygnatariuszem. Mimo wydanego nakazu, Władimir Putin nie został aresztowany podczas wrześniowej oficjalnej wizyty w tym kraju.
Jak czytamy w opublikowanym w czwartek oświadczeniu, "w świetle braku współpracy Mongolii z Międzynarodowym Trybunałem Karnym uznano za konieczne skierowanie sprawy do Zgromadzenia Państw-Stron", które zajmuje się rozpatrywaniem i realizacją zaleceń Izby Przygotowawczej MTK.
Izba przypomniała, że "Trybunał wykonuje funkcje zgodne z ogólnymi interesami społeczności międzynarodowej, sprawując jurysdykcję nad najpoważniejszymi przestępstwami międzynarodowymi, które obejmują także poważne naruszenia podstawowych norm prawa międzynarodowego".
Mongolia jest pierwszym państwem-sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, do którego Władimir Putin udał się po wydaniu wobec niego przez MTK w marcu 2023 roku nakazu aresztowania za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnej deportacji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
Zgodnie z traktatem założycielskim MTK, strona mongolska miała obowiązek współpracy z MTK, w tym aresztowania i wydawania podejrzanych, którzy wkraczają na jej terytorium. Umowa zawiera zastrzeżenie, że państwa członkowskie mogą zostać zwolnione ze swoich zobowiązań, jeśli ich wypełnienie zmusiłoby je do "naruszenia istniejącego wcześniej zobowiązania traktatowego" wobec innego państwa, a także naruszenia immunitetu dyplomatycznego przedstawicieli lub własności kraju trzeciego.
Przedtem - od czasu obowiązywania nakazu aresztowania - rosyjski dyktator jeździł wyłącznie do krajów, które nie ratyfikowały Statutu Rzymskiego.
We wrześniu prezydent Rosji przybył do Ułan Bator, gdzie spotkał się z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Churelsuchem.
Przywódcy podpisali szereg dokumentów, w tym m.in. umowę między rządem Federacji Rosyjskiej a rządem Mongolii o współpracy w zakresie dostaw produktów naftowych.
Churelsuch i Putin wzięli też udział w paradzie wojskowej poświęconej 85. rocznicy bitwy nad Chałchin-Goł, toczonej od maja do września 1939 roku pomiędzy Japonią a połączonymi siłami dwóch armii - mongolskiej i sowieckiej.