Najnowsze zdjęcia satelitarne sugerują, że Korea Północna buduje nowy okręt podwodny, zdolny do wystrzeliwania rakiet z głowicami jądrowymi - ocenili eksperci z waszyngtońskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
Fotografie zrobione i opublikowane przez należący do CSIS projekt Beyond Parallel, przedstawiają Stocznię Południową w mieście Sinpo, uważaną za centrum północnokoreańskiego programu rozwoju okrętów podwodnych.
Zdjęcia można uznać za wstępne dowody na budowę nowego okrętu podwodnego zdolnego do wystrzeliwania rakiet balistycznych (SSB), które wskazują na możliwość przygotowań do testu pocisku batalistycznego, choć niekoniecznie musi on się odbyć w najbliższym czasie - napisano w raporcie.
Analiza zdjęć zdaje się również potwierdzać lipcowe doniesienia północnokoreańskiej prasy, że przywódca tego kraju Kim Dzong Un dokonał inspekcji nowego okrętu podwodnego.
Budowa i oddanie do użytku jednostki tego typu w znacznym stopniu zwiększyłoby zagrożenie rakietowe i nuklearne ze strony Korei Północnej oraz skomplikowało planowanie obronne w regionie - oceniono w raporcie.
Pjongjang informował o swojej pierwszej udanej próbie rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego w 2016 roku. Miała ona zostać wystrzelona z jedynego działającego okrętu podwodnego, nazywanego okrętem klasy Sinpo.
Doniesienia o budowie nowego okrętu przypadają na okres zastoju w negocjacjach nuklearnych pomiędzy USA a Koreą Północną. Przywódcy obu krajów uzgodnili wprawdzie pod koniec, że robocze rozmowy zostaną wznowione, ale ostatecznie tak się nie stało. Urzędnicy Korei Północnej oceniali później, że "wroga polityka" USA zmusza Pjongjang do zbrojeń.