Włosi szykują się do święta Ferragosto, które zwyczajowo jest kulminacją wyjazdów urlopowych. Władze w wielu rejonach kraju, chcąc zabezpieczyć się przed zjawiskiem masowej turystyki, podjęły odpowiednie działania. Gdzieniegdzie ruch w miejscach widokowych będzie regulować sygnalizacja świetlna. Będą też plaże, na które wejdziemy dopiero po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Media informują o różnych inicjatywach lokalnych władz, od Trydentu i krainy Cinque Terre na północy po Capri i Sardynię na południu.

Władze Florencji postanowiły ograniczyć masowe zjawisko przeznaczania mieszkań w historycznym centrum na krótki wynajem dla turystów. Pod koniec lipca rada miasta przyjęła nowe rozporządzenie w tej sprawie po tym, jak poprzednie z jesieni zeszłego roku sąd administracyjny uznał za nieważne z powodów formalnych.

W punktach widokowych na historycznej drodze Alta Via del Sale koło Cuneo w Piemoncie, w których zatrzymuje się wiele pojazdów, uruchomiona została specjalna sygnalizacja świetlna, pozwalająca na zatrzymanie się na maksimum 20 minut, by zrobić zdjęcia i podziwiać panoramę.

W Braies w Górnej Adydze, gdzie tysiące ludzi przyjeżdżają nad jezioro, uważane za perłę Dolomitów, wprowadzono cyfrową rezerwację wstępu na prowadzącą do niego drogę.

Na niektórych nadmorskich plażach ograniczono liczbę obecnych osób. Tak jest między innymi na Sardynii, na przykład w miejscowości Stintino, gdzie obowiązuje limit 1500 plażowiczów. Rezerwacji miejsca można dokonać poprzez aplikację lub na stronach internetowych gmin.

Wraz z ponownym otwarciem w krainie Cinque Terre słynnej ścieżki spacerowej Droga Miłości, łączącej miasteczka Riomaggiore i Manarola wyznaczony został limit: co kwadrans może wejść sto osób.

Na zmagającej się z napływem turystów wyspie Capri dwukrotnie została podniesiona opłata za zacumowanie jachtu.

W rejonie Neapolu obowiązują limity osób wpuszczanych na bezpłatne plaże. Takie kroki podjęto też w popularnym miasteczku nadmorskim Sirolo w regionie Marche.

Działania ograniczające ruch turystyczny mają służyć zarówno samym turystom, środowisku naturalnemu, jak również stałym mieszkańcom obleganych miejscowości.

Surowe kary za wandalizm

W środę media doniosły o dwójce młodych zagranicznych turystów, którzy podpadli władzom Florencji. 21 i 23-latek czarnymi pisakami wymalowali swoje imiona na Moście Złotników (Ponte Vecchio) we Florencji.

Teraz na mocy ustawy obowiązującej od stycznia tego roku, w której zaostrzono kary za niszczenie zabytków, grozi im grzywna do 40 tysięcy euro - podały władze stolicy Toskanii.
“Potrzebny jest szacunek dla miasta i przykładne kary" - oświadczył szef wydziału do spraw bezpieczeństwa w magistracie Andrea Giorgio. Dodał: "Ci, którzy przyjeżdżają do Florencji, muszą szanować jej zabytki i mieszkańców".

Czas letniego odpoczynku

Ferragosto to święto obchodzone 15 sierpnia, które zbiega się ze świętem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Pochodzi jeszcze z czasów antycznych i jest znane także jako święto plonów.

Włosi mają swoje zwyczaje kulinarne związane ze świętem. Je się wtedy m.in. dojrzałe pomidory faszerowane ryżem czy wolno gotowanego kurczaka ze słodką papryką.

Tegoroczne notowania wskazują, że w tym roku Półwysep Apeniński doświadczy rekordowego napływu turystów, zwłaszcza z zagranicy.

Wakacyjny szczyt rozpoczyna się w środę i potrwa do niedzieli.