Sześć lat - dokładnie tyle trzeba było czekać na decyzję o wpisaniu kultowego Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie do rejestru rzeźby monumentalnej. Słynny symbol stolicy Podkarpacia czeka teraz na remont.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie został wpisany do rejestru zabytków.

"W dniu 8 sierpnia 2024 roku decyzją nr Rz-RDZ.5130.9.2024.KC pod numerem A - 1827 wpisaliśmy do rejestru zabytków województwa podkarpackiego rzeźbę monumentalną - Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie położony na terenie działki ewidencyjnej nr 583/4 obr. 207 Rzeszów - Śródmieście, (KW RZ1Z/00149659/6), Gmina Miasto Rzeszów. Wpis do rejestru zabytków nie obejmuje czterech tablic inskrypcyjnych wmurowanych u podstawy Pomnika od strony południowo-wschodniej oraz tablic z herbem miasta znajdujących się u szczytu pomnika" - czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

O wpis pomnika do rejestru starali się od 2018 roku m.in. działacze z grupy "Stacja Rzeszów Dziki". W 2019 roku konserwator nie zdecydował się na taki wpis, ze względu na brak zgody właściciela działki - Klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie.

Fundacja Rzeszowska zaskarżyła tę decyzję, a minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia pod kątem charakteru zabytku (ruchomy czy nieruchomy).

Po czterech latach (lipiec 2023) Pracownia Projektowa i Konserwatorska Ewy Sowy-Mróz z Warszawy ustaliła, że zabytek jest "rzeczą nieruchomą".

14 sierpnia 2024 konserwator rozpoczął procedurę wpisania pomnika do rejestru zabytków. 8 sierpnia, dokładnie po sześciu latach Pomnik Czynu Rewolucyjnego znalazł się w rejestrze.

Decyzja Podkarpackiego Konserwatora Zabytków nie jest prawomocna. Stronom przysługuje odwołanie się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Słynny symbol Rzeszowa wymaga odrestaurowania. Od wielu miesięcy otoczony jest wysoką siatką i czeka na remont. Właścicielem działki, na której znajduje się pomnik jest obecnie Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia.